Mixed Operations
Place Value
Add/Subtract Fractions
Multiplication/Divide Fractions
Mixed Review
100
A sporting goods factory puts out 98 playground balls in each shipment. Each ball cost $2. What is the total cost of playground balls in three shipments?
What is $588?
100
There are 165 children taking swimming lessons at the pool. If 10 children will be assigned to each instructor, how many instructors need to be hired?
What is 17?
100
During a visit to an orchard, Debbie picked 1/5 of a bag of Golden delicious apples, 1/5 of a bag of Gala apples, and 3/5 of a bag of Fuji apples. How many bags of apples did Debbie pick in total?
What is 1 whole bag?
100
Each side of a square family room is 10 1/2 meters long. What is the family room's area?
What is 220 1/2 meters long?
100
Amy operates an orange juice stand. On Monday, she used 1 2/5 bags of oranges. On Tuesday, she used 1 1/4 times as many oranges as on Monday. How many bags of oranges did Amy use on Tuesday
What is 1 3/4?
200
Let n stand for the number. Write and expression then evaluate. n= 4 2 plus 5 times a number
What is (2 + 5) x n, 28?
200
Bobby is helping buy meats, for grilling, for the school picnic. He bought 10 pounds of sausage at $1.69 per pound, 100 pounds of hamburgers at $1.99 pound, 1,000 pounds of hot dogs at $2.09 per pound, and 100 pounds of chicken at $3.69 per pound. Which of the items he bought cost the most?
What is 1,000 pounds of hot dogs at $2.09 per pound, $2,090?
200
Laura ran 3/4 of a mile and walked 3/8 of a mile. How much further did Laura run than walk?
What is 3/8?
200
The Willis Tower previously known as The Sears Tower in Chicago is about 1,460 feet tall. If you took an elevator 3/4 the way up the tower, how far from the ground would be in feet?
What is 1,095 feet?
200
Mr. Johns bought a block of fudge that weighed 3/4 of a pound. He cut the fudge into 2 equal pieces. What was the weight of each piece of fudge? Simplest Form
What is 3/8 of a pound each?
300
Maxwell bought a new pair of skis for $350. He put $110 down and received a student discount of $30. His mother gave him 1/2 of the balance for his birthday. Which of these expressions could be used to find the amount Maxwell still owes on the skis? A. 350−110+30÷2 B. 350−(110−30)÷2 C. [350−(110−30)÷2] D. [350−(110+30)]÷2
What is D. [350−(110+30)]÷2
300
There are 5 types of grains of sand: coarse, very coarse, medium, fine, and very fine. A grain of coarse sand has a diameter of 0.716mm Write three numbers that are greater than 0.716 from least to greatest?
What is (answers will vary)?
300
During a canned food drive, items were sorted into bins. The drive resulted in 3/4 of a bin of soup, 3/4 of a bin of vegetables, and 3/4 of a bin of pasta. Altogether, how many bins would the canned food take up? (Simplify your answer)
What is 9/4, which equals 2 1/4?
300
Jan is making a sign for her sister's birthday. The sign says "HAPPY BIRTHDAY" in all capital letters. If each letter is 3/4 inches long, estimate the length to out "HAPPY BIRTHDAY."
What is 39/4, which is 9 3/4?
300
Alec's bird feeder holds 3/4 of a cup of birdseed. Alec is filling the bird feeder with a scoop that holds 3/8 of a cup. How many scoops birdseed will Alec put into the feeder?
What is 2 scoops?
400
Kristina had $60.33 in her checking account. Then, she spent $12.69 from the account. How much money is left in Kristina's account?
What is $47.64?
400
The average rainfall in New York City is 60.187 inches. What is the average rainfall when rounded to the nearest tenth?
What is 60.2?
400
At the beach, Gavin and his sister both built sand castles and then measures their heights. Gavin's sandcastle was 3 7/8 feet tall and his sister's was 2 3/8 feet tall. How much taller was Gavin's sandcastle than his sister's? (simplify answer)
What is 1 4/8, which equals 1 1/2?
400
At a taffy pull, Greg stretched the taffy to 6 feet. Joey stretched it 1 1/3 times far as Greg. Mary stretched it 2/3 as far. Sue stretched it 6/6 as far. Who stretched it the farthest?
Who is Joey?
400
Dave bought a package of 4 chocolate cookies. Each cookie weighed 0.5 ounces. How much did the 4 cookies weigh all together?
What is 2 ounces?
500
Seven fancy bottles cost $3.57. The cost of each bottle is the same. What is the cost of each bottle?
What is $0.51?
500
Compare these decimals with <, >, = 3.58 _________ 3.572
What is >?
500
The perimeter of a rectangular piece of metal is 24 centimeters. It is 4 1/2 centimeters wide. How long is it?
What is 7 1/2 centimeters long?
500
Gary's lemon cookie recipe calls for 2/5 of a cup of sugar. How much sugar would Gary use to make 1/2 of a batch of cookies? (simplest form)
What is 2/10, which is 1/5?
500
A measuring tape cost $9.43. If Peter buys 6 measuring tapes, how much will it cost?
What is $56.58?
M
e
n
u