Exponents
Rounding
Adding & Subtracting Decimals
Multiplying & Dividing Decimals
Multiplying Whole numbers

100

Write 1000 as an exponent
3 10

100

Round 8.487 to the nearest hundredth
8.49

100

0.3 + 0.82
1.12

100

4 thousandths times 3
0.004 times 3 = 0.012

100

Triple the sum of 33 and 27
180

200

100 times 100
4 10

200

Round .985 to the nearest one
1

200

91.49 - 0.7
90.79

200

4.236 ÷ 3 =
1.412

200

The difference between 4 twenty-fives and 3 twenty-fives
(4 times 25) - (3 times 25) = 100-75 = 25

300

4 39 times 10
390,000

300

Round 8.356 to the nearest one and to the nearest thousandth.
nearest one = 8 nearest thousandth 8.356

300

22.78 + 0.2 + 321.002 =
343.982

300

4 times as much as 20.075
80.3

300

343 times 21 =
7203

400

4 7200 divided by 10
.7200

400

Jules reads that one pint is equivalent to 0.473 liters. He asks his teacher how many liters there are in a pint. His teacher responds that there are about 0.47 liters in a pint. He asks his parents, and they say there are about 0.5 liters in a pint. Jules says they are both correct. How can that be true?
the teacher rounded to the nearest hundredth (.47) parents rounded to the nearest tenth (.5)

400

27 hundredths + 5 hundredths =_____hundredths =_____tenths _____hundredths = ______
27 hundredths + 5 hundredths = 32 hundredths = 3 tenths 2 hundredths = .32

400

16.404 ÷ 6 = _____
2.734

400

434 times 32
868

500

4. After a lesson on exponents, Tia went home and said to 4 her mom, “I learned that 10 is the same as 40,000.” Is she correct? Why or Why not?
4 She is not correct. 10 is the same as 10,000

500

A decimal number has two digits to the right of its decimal point. If we round it to the nearest tenth, the result is (13.7). What is the maximum possible value of this number?
13.74

500

A pen costs $2.09. It costs $0.45 less than a marker. Ken paid for one pen and one marker with a five dollar bill. What is Ken's change?
$2.46

500

Esperanza usually buys avocados for $0.94 apiece. During a sale, she gets 5 avocados for $4.10. How much money did she save per avocado?
She saved $0.12 per avocado

500

A box contains 24 oranges. Mr. Lee ordered 8 boxes for his store and 12 boxes for his restaurant. Write an expression to show how to find the total number of oranges ordered. Solve.
(24 times 8) + (24 times 12) = 480