Ratios
Equivalent Ratios
Rates
Power of 10
Ratio Tables
2

Erica pay 6 dollars for 1 pizza. What is the ratio of pizza to dollars she pay

1 to 6 

1:6 

1/6

2

What equivalent to 2/4

1 to 2

1:2

1/2

2

There are 10 pizzas at a party. There are 3 veggie pizzas and 7 combo pizzas. Each pizza cost $10.

$10

2

What is 4/10

10,000

2

7               9

                18

21             27

28             36

35             45

14

4

Matthew bake 4 blueberry cookies and 6 lemon cookies. What is the ratio from lemon to blueberry

6 to 4

6:4

6/4

4

What equivalent to 4/8

1 to 2

1/2

1:2

4

A unit rate is a special type of rate where the second amount is 1, such as 50 miles every 1 hour. When you have a unit rate, you can use the word per. For example, you can also say 50 miles every 1 hour as 50 miles per hour.

25

4

What is 3/10

1,000

4

4              8

8              16

12            24

16      
20            40

32

6

Kelly had 14 math worksheets and 13 language arts. What is the ratio to english to math

13 to 14

13:14

13/14

6

What equivalent to 6/24

1 to 4

1:4

1/4

6

Sam typed 60 words in 3 minutes. How many words did he type per minute? Divide the number of words by the number of minutes to find the unit rate.

20

6

What is 6/10

1,000,000

6
2           6

4           12

6           18

8           24

             30

10

8

Martha's brother has 67% mess in his room and 38% mess in her room. What is the ratio of Martha's room and her brothers room.

38 to 67

38:67

38/67

8

What equivalent to 8/24

1 to 3

1:3

1/3

8

There are 12 tables with 96 chairs in all. How many chairs are there per table?

8

8

What is 8/10

100,000,000

8

8                 12

16               24

24               

32               48

40               60


36

10

Rachel is 24 and her brother Carol 21 Rachel daughter Lucy 4 and Rachel son Drew is 3. What is the ratio of Lucy to Carol.

4 to 21

4:21

4/21

10

What equivalent to 10/15

2 to 3

2:3 

2/3

10

Giovanni's Grocery Store charges $ 15 for 5 pounds of peanuts. Groceries-to- Go charges $ 9 for 2 pounds of peanuts. Which store has a lower price per pound?

4.5

10

What is 10/10

10,000,000,000

10

10           11

20           22

               33

40           44

50           55

30

10
10
10
10
10
10
10
10
10
10
10
10
10
10
10
10
10
10
10
10
10
10
10
10
10
10
10
10
10
10
10
10
10