Ratios
Unit Rates
Equivalent Ratios

Real-World Rates
Winter Trivia
100

Write the ratio of cats to dogs if there are 6 cats and 3 dogs.

6:3 or 2:1

100

A runner jogs 6 miles in 3 hours.
What is the unit rate?

2 miles per hour

100

Are these ratios equivalent?

2:5 and 4:10

yes

100

A biker rides 12 miles in 4 hours.
What is the speed?

3 mph

100

What sport is played by sliding stones toward a target on ice and sweeping the ice to guide them?

Curling

200

Write the ratio of red tiles to blue tiles if there are 8 red and 4 blue.

8:4 or 2:1

200

You pay $12 for 4 notebooks.
What is the unit price per notebook?

$3 per notebook

200

Are these ratios equivalent? 

4:20 and 5:10

no

200

If 4 packets of seeds cost $10, how much do 8 packets cost?

$20

200

What do we call a storm with heavy snow and strong winds?

Blizzard

300

Write the ratio of students to teachers if there are 5 teachers to 30 students.

30:5 or 6:1

300

A car travels 150 miles in 5 hours.
What is the speed per hour?

30 miles per hour

300

Fill in the missing number:

Dogs    Treats 

  2           6 

  4           x

12

300

A printer prints 40 pages in 2 minutes.
How many pages per minute?

20 pages per minute

300

What is the name of the icy patterns that form on windows when it’s very cold?

Frost

400

A zoo exhibit has 9 beaks and 18 wings. Write the ratio of wings to beaks.

18:9 or 2:1

400

A movie theater sells 10 tickets for $80.
What is the price per ticket?

$8 per ticket

400

Fill in the missing number:

Apples    Cost

  3           $6

  6            x

12

400

It takes 7 hours to mow 14 lawns.

What is the rate of lawns per hour?

2

400

What country is famous for producing maple syrup during late winter and early spring?

Canada

500

A recipe uses 12 cups of flour and 8 cups of sugar.

Write the ratio of flour to sugar in simplest form

3:2 bc 12:8 simplifies

500

A babysitter earns $72 for 6 hours of work.

What is the babysitter’s unit rate per hour?

$12 per hour

500

A store sells 5 shirts for $40.

Complete a ratio table showing the cost for:

Shirts      Cost

 5            $40

10             x

15             y

10 shirts (x) = $80

15 shirts (y) = $120

500

Using the same mowing rate (4 lawns in 7 hours), how many lawns can be mowed in 35 hours?

20 lawns

500

Winter usually begins on what date in the Northern Hemisphere?

December 20th

December 21st

December 22nd

M
e
n
u