A class has 12 boys and 8 girls. What is the ratio of boys to girls?
3:2
Convert ½ to a decimal.
0.5
Solve: 3x = 12
4
Area of a rectangle: 5 × 8
40
What college do Kate and Peri go to?
IU
If 3 notebooks cost $6, how much do 5 notebooks cost?
$10
Convert 0.25 to a percent.
25%
Simplify: 2(3 + 4)
14
Volume of a box: 4 × 3 × 2
24
How many days are left in school?
14
4:5 is the same as what fraction?
4/5
What is 20% of 150?
30
What does PEMDAS stand for?
Parentheses, Exponents, Multiply, Divide, Add, Subtract
Area of a triangle with base 10 and height 6
30
What county is Patricksburg in?
Owen
Solve: If 5 apples cost $10, what is the cost of 1 apple?
$2
Add: ⅔ + ¼
11/12
Evaluate: 5 + 2² × 3
17
Surface area of a cube with side length 3
54
What do Kate and Peri want to be when they grow up?
Teachers
Complete the proportion: 6/8 = x/12
9
Convert 3/8 to a decimal.
.375
Solve: 2x + 5 = 17
x=6
Find the volume: Length = 7, Width = 5, Height = 2
70
What was Patrickburg originally named?
Lancaster