GCF and LCM
Multiplying and Dividing Fractions
Ratios and Rates
Multiplication of Decimals
Division of Decimals

100

GCF(30, 50)
16

100

5/3 X 9/2
45/6 or 7 1/2

100

If Mimi drives 50 miles in 2 hours, what is her rate (speed per hour)?
25 miles per hour

100

.6 x 2.1 =
1.26

100

.25 ÷ .05 =
5

200

LCM(20 and 50)
100

200

4/5 X 23/10
92/50 or 1 42/50

200

If James types 120 words per 3 minutes, what is his rate per minute?
40 words per minute

200

4.25 x 21 =
89.25

200

3.87 ÷ .9 =
4.3

300

GCF (96, 144)
48

300

1/3 ÷ 6 1/4
4/75

300

If 10 bags of Hot Cheetos cost $3.50, then how much does 1 cost?
$0.35

300

.03 x .03 =
.0009

300

.425 ÷ .005
85

400

LCM(24, 40)
120

400

11/13 ÷ 11/13
1

400

Which is the better deal 20 dollars for 5 t-shirts or 24 dollars for 8 t-shirts? Why?
$24 for 8 t-shirts (rate of $3 per shirt)

400

2.003 x .05 =
.10015

400

.848 ÷ 8
.106

500

Hot dogs come packed 10 in a package. Hot dog buns come packed 8 in a package. If we want one hot dog for each bun for a picnic with none left over, what is the LEAST amount of each we need to buy? How many packages of each item would we have to buy?
Four packages of hot dogs =40 hot dogs. Five packages of buns =40 buns. LCM (8,10)=40.

500

What is the quotient 6 and 5 1/2?
12/11

500

Julia texts 60 words in 4 minutes, then she texts 135 words in how many minutes?
9 minutes

500

.312 x 1.67 =
.52104

500

.4564 ÷ .04
11.41