Write the ratio as a unit rate: $27 for 9 tickets.
$3 for 1 ticket
32 + 4 / 2
11
324 + 37.6
361.6
The greatest common factor of 4 and 8.
Jaden drove 260 miles in 4 hours. Jada drove 210 miles in 3 hours. Who drove at a faster speed? How fast were they driving?
Jada drove faster at a speed of 70 mph.
Chris is buying some generators. The generators cost $1,200 each and she needs 11 of them. How much will it cost her?
It will cost her $13,200.
27x21
567
Michael's paycheck last week was $146.50. He would like to put 20% in his savings account. How much money should be put in his savings account?
$29.30
352 / 16
22
Matthew hiked 10 miles in 4 hours. At that rate, how far can he hike in 18 hours?
45 miles
1148 / 14
82
At LVMS about 15% of the 6th graders made an A in math. If there are 420 students in 6th grade, how many made an !?
63
17 - 8 x 2 + 6 x 11 - 5
62