There are 4 cats and 6 dogs. What is the ratio of cats to dogs?
4 to 6
What digit is in the hundredths place?
123.456
5
What is the mean of 4, 6, 10?
6.67
What is the opposite of -12?
12
The unit price for a soda is $2.50. How much would 3 sodas cost?
$7.50
A recipe calls for 2 cups of sugar and 3 cups of flour. What is the ratio of flour to sugar?
3 to 2
True or false:
0.47 < 0.458
A student scored: 80, 85, 90, 75, and 95. What is the median score?
85
True or false:
-4 < -7
False
Ally runs 3 miles in 27 minutes. How long does it take her to run 1 mile?
9 minutes
There are 10 red apples and 15 green apples in a basket. What is the ratio of red apples to total apples?
Add: 1.6 + 2.35
3.95
What is Ms. S most afraid of?
What is the absolute value of -6?
6
Find the value of 45
1024
Write an equivalent ratio for the ratio 4:6
2:3, 8:12, 12:18, 20:30
Subtract: 5.29 - 3.461
1.829
Find the value of 53
125
Order the numbers from least to greatest:
5 -3 1 0 -8 -14
-14 -8 -3 0 1 5
What is Mr. Scott's favorite color
Black
A map uses a ratio of 1 inch to 5 miles. How many miles does 3 inches on the map represent?
15 miles
Divide: 4.5 รท 1.5
3
The point (-7, 8) would be in which quadrant on the coordinate grid?
Quadrant II
If I were plotting -2 on a numberline, which whole numbers would it be between?
-1 and -3
7 concert tickets cost $296.10. What is the unit price?
$42.30