Ratios
Unit Rate
Rates
Best Deal / Unit Rate
Ratios
100
In a drawing, there are three circles, four stars, and three triangles. What is the ratio of stars to the total number of shapes.
What is 2/5 or 4/10
100
George read 126 pages of a book in 18 minutes. How many pages did he read in 1 minute?
7 pages per minute
100

5 shovels of sand are mixed with 4 shovels of gravel to make cement. What is the number of shovels of gravel needed for 45 shovels of sand.

What is 36?

100

Jordan is buying granola bars: Box A 8/$6.40, Box B 12/$10.20,  Box C 20/$18.00. Best deal?

Box A

100

Luca has a box of dog toys: 2 bones, 4 balls, and A stuffed animal. What is the ratio of bones to stuffed animals?

2/1

200
Write a unit rate for this situation: 310 heartbeats per 5 minutes
62 heartbeats/minute
200
The science materials cost $65.70 to do the experiment. If 9 students participated in the experiment, what was the unit cost per student?
$7.30
200
Ari can walk 2 miles in 40 min. What is the amount of time it will take him to walk 4 miles.
What is 80 min.?
200

Aiden buying cookies: Box A 6/$5.10, Box B 9/$7.20, Box C 15/$11.25. Best deal?

Box C

200

A classroom has 9 glue sticks, 3 bottles of glue, 1 tape dispenser. Ratio of glue sticks to bottles of glue?

3/1 

300
The recipe calls for 2 eggs for every 8 cups of flour. How many eggs are needed with 40 cups of flour?
10 eggs
300
The toys cost $69.95 for 5 models. What is the unit rate for each model toy?
$13.99 per model toy
300
Paul used 6 black tiles and 12 white tiles for a pattern. What is the ratio of black tiles to white tiles.
1:2 or 6:12
300

Brooklyn buying pencils: Box A 10/$4, Box B 25/$9.25, Box C 30/$15.60. Best deal?



Box B

300

Liam sorted his art supplies: 14 crayons, 8 markers, 2 paintbrushes. Ratio of crayons to all art supplies 

7 to 12 

400
There are 40 rabbits in a cage. The ratio of white rabbits to grey rabbits is 3:7. How many white rabbits are in the cage?
12 white rabbits
400
A factory can produce mousetraps at a rate of 1500 traps in 3 hours. What is the unit rate per hour?
500 traps per hour
400
30 buses can carry 1500 people. What is the number of people that can be carried by 5 buses.
250 people
400

Rose spent $2.00 for 20 pieces of gum. Joe spent $1.50 for 10 pieces of gum. Who got the better deal and why?

Rose got the better deal. She got one piece for $0.10 and Joe spent $0.15 for one piece.

400

In a toy bin, there are 6 race cars, 10 blocks, and 12 action figures. What is the ratio of race cars to action figures?

1 to 2

500
There are 75 mice in a cage. The ratio of pink mice to black mice is 2:3. How many black mice are in the cage?
45 mice
500
Hillary earned $45 babysitting. If she babysat for 6 hours, what was her rate per hour?
$7.50 per hour
500
Ivy's Fresh Eggs transports its eggs in crates. It takes 2 trucks to carry 80 crates. What is the number of crates that 8 trucks can carry.
320 crates
500

Ben buying popcorn: Box A: 5 oz/$2.50,                      Box B: 12 oz/$5.88,  Box C: 20 oz/$9.60. Best deal?

Box C

500

Maya has a pencil pouch with 28 pens, 6 pencils, and 12 erasers. What is the ratio of pens to erasers?

7:3

M
e
n
u