Ratios
Unit Rate
Rates
Miscellaneous
100
In a drawing, there are three circles, four stars, and three triangles. What is the ratio of stars to the total number of shapes.
What is 2/5 or 4/10
100

Joey read 126 pages of a book in 18 minutes. How many pages did he read in 1 minute?

7 pages per minute

100
5 shovels of sand are mixed with 4 shovels of gravel to make cement. What is the number of shovels of gravel needed for 45 shovels of sand.
What is 36?
100

Imani and Evie biked 36 miles in 6 hours. If they biked at a constant speed, how many miles did they ride in one hour?

6 mi/hr

200
Write a unit rate for this situation: 310 heartbeats per 5 minutes
62 heartbeats/minute
200

The science materials cost $65.70 to do the experiment. If 9 students participated in the experiment, what was the unit cost per student?

$7.30

200

Owen can walk 2 miles in 40 min. What is the amount of time it will take him to walk 4 miles.

80 min

200

Brendan made $600 in two weeks. How much did he make in 1 week?

$300/week

300
The recipe calls for 2 eggs for every 8 cups of flour. How many eggs are needed with 40 cups of flour?
10 eggs
300
The toys cost $69.95 for 5 models. What is the unit rate for each model toy?
$13.99 per model toy
300

Nolan used 6 black tiles and 12 white tiles for a pattern. What is the ratio of black tiles to white tiles in simplest form.

1:2

300

Emmy and Grace are selling apples. Apples sell 4 for $2.40. How much do 6 apples cost?

$3.60

400
There are 40 rabbits in a cage. The ratio of white rabbits to grey rabbits is 3:7. How many white rabbits are in the cage?
12 white rabbits
400

Ashley and Vivian made bracelets at a rate of 1500 bracelets in 3 hours. What is the unit rate per hour?

500 bracelets per hour

400

30 buses can carry 1500 people. What is the number of people that can be carried by 5 buses.

250 people

400

Marley spent $2.00 for 20 pieces of gum. Lauren spent $1.50 for 10 pieces of gum. Who got the better deal and why?

Marley got the better deal. She got one piece for $0.10 and Lauren spent $0.15 for one piece.

500

There are 75 jolly ranchers in a bag. The ratio of cherry  to blue raspberry is 2:3. How many blue raspberry jolly ranchers are in the bag?

45 

500

Tegan earned $45 babysitting. If she babysat for 6 hours, what was her rate per hour?

$7.50 per hour

500

Ivy's Fresh Eggs transports its eggs in crates. It takes 2 trucks to carry 80 crates. What is the number of crates that 8 trucks can carry.

320 crates

500

Vroom can type 225 words in 3 minutes. How many words can he type in 10 minutes?

750 words

M
e
n
u