Joey read 126 pages of a book in 18 minutes. How many pages did he read in 1 minute?
7 pages per minute
Imani and Evie biked 36 miles in 6 hours. If they biked at a constant speed, how many miles did they ride in one hour?
6 mi/hr
The science materials cost $65.70 to do the experiment. If 9 students participated in the experiment, what was the unit cost per student?
$7.30
Owen can walk 2 miles in 40 min. What is the amount of time it will take him to walk 4 miles.
80 min
Brendan made $600 in two weeks. How much did he make in 1 week?
$300/week
Nolan used 6 black tiles and 12 white tiles for a pattern. What is the ratio of black tiles to white tiles in simplest form.
1:2
Emmy and Grace are selling apples. Apples sell 4 for $2.40. How much do 6 apples cost?
$3.60
Ashley and Vivian made bracelets at a rate of 1500 bracelets in 3 hours. What is the unit rate per hour?
500 bracelets per hour
30 buses can carry 1500 people. What is the number of people that can be carried by 5 buses.
250 people
Marley spent $2.00 for 20 pieces of gum. Lauren spent $1.50 for 10 pieces of gum. Who got the better deal and why?
Marley got the better deal. She got one piece for $0.10 and Lauren spent $0.15 for one piece.
There are 75 jolly ranchers in a bag. The ratio of cherry to blue raspberry is 2:3. How many blue raspberry jolly ranchers are in the bag?
45
Tegan earned $45 babysitting. If she babysat for 6 hours, what was her rate per hour?
$7.50 per hour
Ivy's Fresh Eggs transports its eggs in crates. It takes 2 trucks to carry 80 crates. What is the number of crates that 8 trucks can carry.
320 crates
Vroom can type 225 words in 3 minutes. How many words can he type in 10 minutes?
750 words