In a drawing, there are three circles, four stars, and three triangles. What is the ratio of stars to the total number of shapes.
What is 2/5 or 4/10?
George read 126 pages of a book in 18 minutes. How many pages did he read in 1 minute?
What is 7 pages per minute?
5 shovels of sand are mixed with 4 shovels of gravel to make cement. What is the number of shovels of gravel needed for 45 shovels of sand.
What is 36 shovels of gravel?
Christina biked 36 miles in 6 hours. If she biked at a constant speed, how many miles did she ride in one hour?
What is 6 miles per hour?
The grocery store is having a sale on Jamie's favorite cereal. The regular price is $5.25. The sale price is $4.20. What is the percent discount?
What is 20%?
Write a unit rate for this situation: 310 heartbeats per 5 minutes
What is 62 heartbeats per minute?
The science materials cost $65.70 to do the experiment. If 9 students participated in the experiment, what was the unit cost per student?
What is $7.30 per student?
Ari can walk 2 miles in 40 minutes. What is the amount of time it will take him to walk 4 miles.
What is 80 minutes?
Ricky made $600 in two weeks. Find the unit rate.
What is $300 per week?
Mr. Mike bought a pair of shoes for $50 at the mall yesterday. He sees that those same shoes are on sale for $30 today. What is the percent discount?
What is 40%?
The recipe calls for 2 eggs for every 8 cups of flour. How many eggs are needed with 40 cups of flour?
What is 10 eggs?
The toys cost $69.95 for 5 models. What is the unit rate for each model toy?
What is $13.99 per model toy?
Paul used 6 black tiles and 12 white tiles for a pattern. What is the ratio of black tiles to white tiles.
What is 1:2 or 6:12?
Apples sell 4 for $2.40. How much do 6 apples cost?
What is $3.60?
Bria is shopping at the mall. Her favorite t-shirts are on sale for 20% off the regular price of $15. How much will she save if she buys six t-shirts on sale?
What is $18.00?
There are 40 rabbits in a cage. The ratio of white rabbits to grey rabbits is 3:7. How many white rabbits are in the cage?
What is 12 white rabbits?
A factory can produce mousetraps at a rate of 1500 traps in 3 hours. What is the unit rate per hour?
What is 500 traps per hour?
30 buses can carry 1500 people. What is the number of people that can be carried by 5 buses.
What is 250 people?
Rose spent $2.00 for 20 pieces of gum. Joe spent $1.50 for 10 pieces of gum. Who got the better deal and why?
What is Rose got the better deal?
Rose spent $0.10 for one piece, while Joe spent $0.15 for one piece.
At a 40%-off sale, Marie bought a sweater for $75. How much did Marie save?
What is $50?
There are 75 mice in a cage. The ratio of pink mice to black mice is 2:3. How many black mice are in the cage?
What is 45 mice?
Hillary earned $45 babysitting. If she babysat for 6 hours, what was her rate per hour?
What is $7.50 per hour?
Ivy's Fresh Eggs transports its eggs in crates. It takes 2 trucks to carry 80 crates. What is the number of crates that 8 trucks can carry.
What is 320 crates?
Larry can type 225 words in 3 minutes. How many words can he type in 10 minutes?
What is 750 words?
A local sporting goods store is having a "Buy One Get One 50%" sale. Mr. Greg is going to buy tennis rackets for his two grandsons. The rackets usually cost $125 each. How much will Mr. Greg save?
What is $62.50?