Ratios
Unit Rate
Rates
Miscellaneous
Test Questions
100
In a drawing, there are three circles, four stars, and three triangles. What is the ratio of stars to the total number of shapes.
What is 2/5 or 4/10
100
Kamari read 126 pages of a book in 18 minutes. How many pages did he read in 1 minute?
7 pages per minute
100
5 shovels of sand are mixed with 4 shovels of gravel to make cement. What is the number of shovels of gravel needed for 45 shovels of sand.
What is 36?
100
Eulalia biked 36 miles in 6 hours. If she biked at a constant speed, how many miles did she ride in one hour?
6 mi/hr
100
In a class, the ratio of girls to boys is 2 : 3. There are 12 boys in the class. How many girls are in the class?
What is 8
200
Write a unit rate for this situation: 310 heartbeats per 5 minutes
62 heartbeats/minute
200
The science materials cost $65.70 to do the experiment. If 9 students participated in the experiment, what was the unit cost per student?
$7.30
200
Brykeem can walk 2 miles in 40 min. What is the amount of time it will take him to walk 4 miles.
What is 80 min.?
200
Silas made $600 in two weeks. Find the unit rate.
$300/week
200
A truck uses 15 gallons of gasoline to travel 180 miles. How much gasoline will the truck use to travel 252 miles?
What is 21
300
The recipe calls for 2 eggs for every 8 cups of flour. How many eggs are needed with 40 cups of flour?
10 eggs
300
The toys cost $69.95 for 5 models. What is the unit rate for each model toy?
$13.99 per model toy
300
RJ used 6 black tiles and 12 white tiles for a pattern. What is the ratio of black tiles to white tiles.
1:2 or 6:12
300
Apples sell 4 for $2.40. How much do 6 apples cost?
$3.60
300
Kadence can do 5 math problems in 15 minutes. At this rate, how many problems can she do in 90 minutes?
What is 30
400
There are 40 rabbits in a cage. The ratio of white rabbits to grey rabbits is 3:7. How many white rabbits are in the cage?
12 white rabbits
400
A factory can produce mousetraps at a rate of 1500 traps in 3 hours. What is the unit rate per hour?
500 traps per hour
400
30 buses can carry 1500 people. What is the number of people that can be carried by 5 buses.
250 people
400
Jacey spent $2.00 for 20 pieces of gum. Eli spent $1.50 for 10 pieces of gum. Who got the better deal and why?
Jacey got the better deal. She got one piece for $0.10 and Eli spent $0.15 for one piece.
400
The distance between two cities is 684 miles. How many hours will Jennifer drive from one city to the other if she drives at an average speed of 48 miles per hour? *Hint: You will end up with a decimal
What is 14.25
500
There are 75 mice in a cage. The ratio of pink mice to black mice is 2:3. How many black mice are in the cage?
45 mice
500
JuMiriah earned $45 babysitting. If she babysat for 6 hours, what was her rate per hour?
$7.50 per hour
500
Ivy's Fresh Eggs transports its eggs in crates. It takes 2 trucks to carry 80 crates. What is the number of crates that 8 trucks can carry.
320 crates
500
Antonio can type 225 words in 3 minutes. How many words can he type in 10 minutes?
750 words
500
O'Miya bought 2 dozen eggs for $3.38. How much did he pay for each egg? Hint: Money is always rounded to the nearest hundredth
What is .14 cents
M
e
n
u