What is the reciprocal if 4/5?
What is 5/4 simplified to 1 1/4.
A concession stand sold 18 sodas and 24 bags of chips. What ratio of sodas to bags of chips were sold?
What is 3 to 4?
Find the sum for this addition problem. 6.42 + 27.58 =
What is 34?
What does GCF and LCM stand for?
What is Greatest Common Factor and Least Common Multiple.
Solve and simplify.
What is 1 1/2
What fraction is equivalent to 12/20?
Answers will vary.
Every day 20 banks are robbed for a total of about $50,000. How much money per bank is that?
What is ππ,πππ/ππ ππ π, πππ π ππππππ πππ πππk.
3.5 Γ 37
What is 129.5
Find the GCF of 24 and 48.
What is 24
Solve: 42 +(18 Γ· 2) x 6 β 7
What is 63.
How much chocolate will each person get if 3 people share 1/2 lb of chocolate equally?
What is 1/6.
Write each ratio using the other two ways: The ratio of 3 inches to 20 feet.
What is π ππππππ/ππ ππππ and 3 inches : 20 feet.
84.36 Γ· 12
What is 7.03.
Find the LCM of 9 and 12.
What is 36
Evaluate 33 . 42
What is 432.
How many 3/4-cup servings are in 2/3 of a cup of yogurt?
What is 9/8 simplified to 1 1/8.
Find the unit rate for the following: $55 for 20 people.
What is $2.75/person.
Ms. Harris bought $56.12 worth of groceries. However, she had coupons worth $9.85. How much money did Ms. Harris spend on groceries?
What is $46.27
You and your friends have tickets to attend a music concert. While standing in line, the promoter states he will give a gift card for a free album download to each person that is a multiple of 2. He will also give a backstage pass to each fourth person and floor seats to each fifth person. Which person will receive the free album download, backstage pass, and floor seats?
What is the 20th person in line.
State if each pair of ratios forms a proportion.
What is No and Yes.
Three pizzas are cut so each person at the table receives ΒΌ pizza. How many people are at the table?
What is 12 people.
Which is the better deal: 3 cans of soda for $1.27 or 5 cans of soda for $1.79?
What is $1.27/3 cans β 42 cents/can; $1.79/5 cans β 36 cents/can, therefore 5 cans of soda for $1.79 is a better deal.
You receive $100 for your birthday. You buy a t-shirt for $14.95, a New Era hat for $24.95, and a pair of socks for $7.95 . How much money do you have left?
What is $52.15
The Parents Teachers Association (PTA) at your school donated school supplies to help increase student creativity and student success in the classroom. Your teacher would like you to create kits that include one package of colored pencils, one glue stick, and one ruler. When you receive the supplies, you notice the colored pencils are packaged 12 boxes to a case, the rulers are packaged 30 to a box, and glue sticks are packaged 4 to a box.
What is the smallest number of each supply you will need in order to make the kits and not have supplies left over?
What is 60 items; 5 boxes of colored pencils, 5x12=60, 15 boxes of glue, 15x4=60, and 2 boxes of rulers, 30x2=60.
A tomato sauce recipe uses 96 ounces of crushed tomatoes. How many pints of crushed tomatoes are needed to make the tomato sauce? (32 ounces = 2 pints)
What is 6 pints.