Unit Rates
Division with Fractions
Coordinate Planes
Comparing numbers
Distributive Property
100

A pack of 6 pencils costs $3. What is the cost per pencil?

$0.50

100

1/2 ÷ 1/4

2

100

Plot and name the quadrant of point (3, 4).

Quadrant I

100

Which is greater: 1/2 or 0.4?

1/2

100

Simplify: 3(4+2)

18

200

A car travels 180 miles in 3 hours. What is the unit rate in miles per hour?

60 miles/hour

200

3/4 ÷ 1/8

6

200

What point is 3 units left and 2 units up from (1, 1)?

(-2, 3)

200

Order from least to greatest: 60%, 0.75, 2/4

2/4, 60%, 0.75

200

Simplify: 

5(x+3)

5x + 15

300

If 5 notebooks cost $12.50, what is the cost per notebook?

$2.50

300

2 ÷ 2/3

3

300

Reflect (4, -3) over the y-axis.

(-4, -3)

300

Which is smaller: 5/8 or  0.6?

0.6

300

Simplify: 2(3x−4)

6x - 8

400

A bakery makes 240 cookies in 8 hours. How many cookies are made per hour?

30 cookies/hour

400

5 ÷ 1/3

2 1/2

400

What is the distance between the points (2, 5) and (2, -1)?

6 units

400

Arrange in order: 3/5, 0.58, 59%

0.58, 59%, 3/5

400

Simplify 3(x-7)

3x - 21

500

A runner finishes 10 miles in 1 hour and 20 minutes. What is the speed in minutes per mile?

8 miles per minute

500

7/8 ÷ 2/5

35/16

500

Plot a rectangle with vertices (1,1), (1,4), (5,4), (5,1). What is its perimeter?

14 units

500
What is greater: the absolute value of -8 or the absolute value of 7?

The absolute value of -8

500

Factor: 12x + 18

Possible answer:

6(2x + 3)

M
e
n
u