Sports
Travel
Holidays
Animals
Shopping
100

The ratio of basketball players to athletes when there are 10 basketball players, 15 softball players and 20 football players.

What is 2:9, 2/9 or 2 to 9.

100

There are 5,280 feet: 1 mile.  The given ratio is this type of ratio.   (Hint: the types of ratios are:  part:part , part to whole  or  whole: part)

What is part to whole?

100

The ratio of red ornaments to gold ornaments on a tree with 20 red and 20 gold ornaments?

What is 1:1, 1/1 or 1 to 1?

100

The ratio of dogs to cats in the shelter when there are 45 cats and 63 dogs.

What is 7:5?

100

The ratio of jewelry stores to sporting goods in a  mall that has 1 hat store, 3 shoe stores, 3 jewelry stores, 10 clothing stores, 6 restaurants, and 6 sporting goods stores.

What is 1:2?

200

James ran 216 yards in 6 games.  He continues running at the rate for the rest of the season.  He runs this amount for all 13 games in the season.

What is 468 yards?

200

Landon drove for 3 hours to cover 195 miles. He drove at this unit rate of speed. 

What is 65 miles per hour?

200

A $22.50 butterball turkey weighs 15 pounds.  A 19.20 Honeysuckle turkey weighs 12 pounds.  This brand is the better buy.

What is the Butterball Turkey?

200

A white tail deer can run 15 miles in 30 minutes.  An ostrich can run 11 miles in 15 minutes.  This animal runs faster.

What is an ostrich?


200

American Eagle has a sale of 2 pairs of jeans for $45. This is the price per pair.

What is $22.50.

300

The ratio of boys to girls on the track team is 4:5.  There are this many girls on the track team that has 90 members. 

What is 50?

300

There are 2 rest stops for every 100 miles of interstates.  When John was travelling on I-44 he passed 7 rest stops.  He travelled approximately this many miles.

What is 350 miles?

300

The the ratio of kids on the Naughty List to kids on the Nice List is 2:7.  If there are 306,322 naughty kids in Missouri, this many kids are on the nice list.

What is 1,072,127 kids?

300

An aquarium should have 2 placo algae-eaters for every 19 goldfish.  You have a 20 gallon aquarium that contains 6 algae-eaters. You have this many fish total in your aquariums.

What is 63 fish?

300

Jenny and Mark are going to buy a set of $80 watch bands to share.  Jenny is going to take 7 of the watch bands and Mark is going to take 3.  Mark is going to pay this amount.

What is $24.

400

Craig shot 16 free throws at the basketball game.  He made 12 of them.  This is his made free-throws percentage.

What is 75%?

400

 When booking a hotel on Priceline, you only have to pay 85% of the hotel's regular price.  The Hilton os booking at a $175 per room.  This is the price you pay through Priceline.

What is $ 148.75?

400

James bought a TV on Black Friday for 60% of the regular price.  His sale price was $270.  This was the regular price.

What is $450?

400

There are 20 horses in a field.  2 of them are Palomino.  This is the percentage of palomino horses.

What is 10%?

400

Jane buys a pair of crocs for $24. This is only 75% of the original price. This was the original price. 

What is $32?

500

A football field is 100 yards.  This is the length in meters. 1m:1.09 yrds

What is 91.74 meters?


500

James is driving to Mexico.  The gas tank in his jeep  can hold 21 gallons of fuel.  Mexico measures their fuel in liters.  His tank will hold this many liters of fuel rounded to the nearest hundredth.  3.79L: 1 gal

What is 79.59

500

Fran is sending a gift to her friend in England.  The gift weighs 3 pounds.  The post office charges $10 per kg.  This is the cost for sending her gift.  1 lb: 0.45 kg

What is $13.50?

500

A cheetah can run up to 75 miles per hour.  A cheetah can run this many kilometers in 10 minutes. (0.62mi: 1k)

What is 20.16 km?

500

You are buying bananas that are priced at $0.76 per pound.  Your bananas weigh 24 ounces.  This is the total cost of your bananas.

What is $1.14?

M
e
n
u