RRRRRRRRRR-Ratios!
(Unit) Rate Your Teacher!
The (Unit) Price is Right!
That's soooo proportional!
I need more vocab!
100

This is the ratio 5 out of 10 horses in simplest form.

1:2 or 1/2

100

This is the unit rate for driving 132 miles in 2 hours.

 61 mph?

100

This is the unit price for 4 lbs of oranges costing $4.80.

$1.20 per pound

100

If 5 apples cost $2, this is how much would 25 apples cost.

$10

100

What are the 3 forms of writing ratio? 

Colon Form, Fraction Form and "to" Form

200

This is the ratio 4 out of 32 in simplest form.

1:8 or 1/8

200

This is the unit rate for running 100 m in 10 seconds.

10 meters/sec?

200

This is the unit price for 2 lbs of grapes costing $1.99.

$1.00 per pound

200

If 3 pencils cost $1, this is how much would 15 pencils cost.

$5

200

Sally bought grapes for $2.99 per pound. Cost per pound is an example of this.

unit price or unit rate

300

This is the ratio 6 out of 15 pencils are blue in simplest form.

2:5 or 2/5

300

This is the unit rate for driving 210 miles in 3 hours.

70 mph

300

This is the unit price for 2 lbs of turkey costing $6.98.

$3.49 per pound

300

If 12 bananas cost $20, this is how much would 3 bananas cost.

 $5

300

This compares two or more quantities.

ratio

400

This is the ratio 7 teachers to 210 students in simplest form.

1:30 or 1/30

400

This is the unit rate for running 5 Km in 20 minutes.

 0.25 Km per minute

400

This is the unit price for 2.5 lbs of ketchup costing $5.00.

 $2.00 per pound

400

If 2 watermelon cost $2.50, this is how much would 5 watermelons cost.

$6.25

400

This is a statement of equality for two or more ratios.

 proportion

500

This is the ratio 45 out of 60 in simplest form.

3:4 or 3/4

500

This is the unit rate for driving 500 miles in 3.5 hours.

142.8 mph

500

This is the unit price for 3.5 lbs of mixed nuts costing $9.99.

$2.85 per pound

500

If your average speed is 36mph, how far would you travel in 200 minutes?

120 miles

500

How will you know if the two ratios are proportion? 

The product of the means is equal to the product of the extremes. 
M
e
n
u