This is the ratio 5 out of 10 horses in simplest form.
1:2 or 1/2
This is the unit rate for driving 132 miles in 2 hours.
61 mph?
This is the unit price for 4 lbs of oranges costing $4.80.
$1.20 per pound
If 5 apples cost $2, this is how much would 25 apples cost.
$10
What are the 3 forms of writing ratio?
Colon Form, Fraction Form and "to" Form
This is the ratio 4 out of 32 in simplest form.
1:8 or 1/8
This is the unit rate for running 100 m in 10 seconds.
10 meters/sec?
This is the unit price for 2 lbs of grapes costing $1.99.
$1.00 per pound
If 3 pencils cost $1, this is how much would 15 pencils cost.
$5
Sally bought grapes for $2.99 per pound. Cost per pound is an example of this.
unit price or unit rate
This is the ratio 6 out of 15 pencils are blue in simplest form.
2:5 or 2/5
This is the unit rate for driving 210 miles in 3 hours.
70 mph
This is the unit price for 2 lbs of turkey costing $6.98.
$3.49 per pound
If 12 bananas cost $20, this is how much would 3 bananas cost.
$5
This compares two or more quantities.
ratio
This is the ratio 7 teachers to 210 students in simplest form.
1:30 or 1/30
This is the unit rate for running 5 Km in 20 minutes.
0.25 Km per minute
This is the unit price for 2.5 lbs of ketchup costing $5.00.
$2.00 per pound
If 2 watermelon cost $2.50, this is how much would 5 watermelons cost.
$6.25
This is a statement of equality for two or more ratios.
proportion
This is the ratio 45 out of 60 in simplest form.
3:4 or 3/4
This is the unit rate for driving 500 miles in 3.5 hours.
142.8 mph
This is the unit price for 3.5 lbs of mixed nuts costing $9.99.
$2.85 per pound
If your average speed is 36mph, how far would you travel in 200 minutes?
120 miles
How will you know if the two ratios are proportion?