RRRRRRRRRR-Ratios!
(Unit) Rate Your Teacher!
What is the best Unit price!
Describing Parts of a Whole!
I need more vocab!
100
This is the ratio 5 out of 10 horses in simplest form.
What is 1:2?
100

This is the unit rate for driving 132 miles in 2 hours.

What is 66 mph?

100

This is the unit price for 4 lbs of oranges costing $4.80.

What is $1.20 per pound?

100

What percent is 1/4?

What is 25%?

100
This is the method we use to determine if two ratios form a proportion.
What is cross-products?
200
This is the ratio 4 out of 32 in simplest form.
What is 1:8?
200
This is the unit rate for running 100 m in 10 seconds.
What is 10 meters/sec?
200

This is the unit price for 2 lbs of grapes costing $2.00.  What is the unit price per pound?

What is $1.00 per pound?

200

What decimal and percent is equivalent to 1/20?

What is 0.05 and 5%?

200

Sally bought grapes for $2.99 per pound. Cost per pound is an example of this.

What is unit price?

300
This is the ratio 6 out of 15 pencils are blue in simplest form.
What is 2:5?
300
This is the unit rate for driving 210 miles in 3 hours.
What is 70 mph?
300
This is the unit price for 2 lbs of turkey costing $6.98.
What is $3.49 per pound?
300

If 12 out of 20 students like ice cream, what percent of the students prefer ice cream?

What is 60%?

300

This compares two or more quantities.

What is a ratio?

400
This is the ratio 7 teachers to 210 students in simplest form.
What is 1:30?
400

There are 55 6th graders and 85 8th graders at a middle school. Of these students, 35 have dogs and 12 have cats. 


What percentage of students at this school have dogs?

What is 25%?

400

This is the unit price for 2.5 lbs of ketchup costing $5.00.

What is $2.00 per pound?

400

If 2 watermelon cost $2.50, then how much would 5 watermelons cost.

Daily Double!!!!!!

What is $6.25?

400

This is a statement of equality for two or more ratios.

What is a proportion?

500
This is the ratio 291 out of 750 in simplest form.
What is 97:250?
500

This is the unit rate for driving 570 miles in 3 hours.

What is 190 mph?

500

This is the unit price for 3.5 lbs of mixed nuts costing $7.00.  What is the unit price per pound?

What is $2.00 per pound?

500

What is 1/8 as a percent?

What is 12.5%?

500

Tommy drove his car 35 miles per hour. Miles per hour is an example of this.

What is unit rate?

M
e
n
u