Writing ratios
Unit rate
Better buy
Equivalent ratios
Middle School Lingo
100

A ratio...

compares 2 things

100

How to find the unit rate

Divide

100
A 6 oz juice costs $0.96 and an 8 oz bottle costs $1.12. Which is a better deal?

the 8 oz 

100

A fruit stand is selling 8 bananas for $1.25. At that rate how much will 24 bananas cost?

$3.75

100

A word that means someone is on board or agrees with you

Bet

200
There are 12 girls and 16 boys. Write the ratio of boys to girls in simplest form

16 to 12 or 4 to 3

200
The unit rate of someone hitting a drum 120 beats in 2 minutes 

60 beats per minute

200
 A 12 oz box of crackers costs $2.69 and a 16 oz box costs $3.79. Which is a better deal?

12 oz box

200

At a copy center you can make 100 copies for $4.00.  How much will it cost for 450 copies?

$18.00

200

A word that means you are doing an excellent job

Slay

300

In an arrangement of flowers there were 4 roses and 6 carnations. Write the ratio of roses to carnations in the 3 forms.

4:6, 4/6 4 to 6

300

Unit rate of a food that has 592 calories in 4 servings. 

148 calories per serving

300

It will take 2 hours to mow my lawn. Who is the better person to hire:

Person A: $20 to mow my lawn, no matter the time

Person B: $18 per hour

Person A

300

If it takes you 2 minutes to type 150 words, how long would it take you to type 600 words?

8 minutes

300

A word that means something is not true or a lie

Cap

400

In a class of 25 students, 14 students like basketball as their favorite sports. What is the ratio of students who don't like basketball best to those who do like basketball best.

11 to 14

400

If you drive 450 miles in 6 hours, how fast were you driving?

75 miles per hour

400

Who runs slower:  Polly who ran 5 miles in 42 minutes or Lacey who ran 3 miles in 25 minutes?

Lacey

400

You can run 1 mile in 8 minutes. How long should it take you to run 3 miles?

24 minutes

400

A word used to describe something that is very good (usually associated with Food)

Bussin

500

To make a punch, you use 3 cups sprite, 2 cups apple cider and 4 cups orange juice. What is the ratio of orange juice to total cups?

4 to 9

500

If  you spend $8.22 on 6 pounds of apples, what is the unit rate per pound?

$1.37 per pound

500

Who ran drives faster:

Me: 220 miles in 4 hours

Megan: 168 miles in 3 hours

Megan

500

The ratio of tennis balls to golf balls is 7 to 1.  There are 48 balls total, how many golf balls are there?

6 golf balls

500

A word that means I will not defeat this. I will not survive this 

Cooked

M
e
n
u