The Juicy Juice 6 oz drink costs $0.96 and the Minute Maid Juice 8 oz drink cost $0.96. Which is a better deal? Why?
The Minute Maid 8 oz drink is a better deal because you are paying the same price for more juice.
What is a baby cow called?
calf
120% of 100
120
Sam buys an item with normal price of $15, and uses a 10% off coupon. How much does he save by using the coupon?
$1.50
A 10 oz box of crackers costs $2.50 and the 25 oz box of crackers costs $6.00. Which is a better deal? Why?
25 oz box is the better deal because...
10 oz box has a unit rate of $0.25/oz and the 25 oz box has a unit rate of $0.24/oz.
What is a baby sheep called?
lamb
160 is what percent of 40
400%
Chloe buys an item with a normal price of $24, but saves $6 by using a coupon. What percentage off was the coupon she used?
25%
Who is driving faster: Dan who drove 300 miles in 5 hours or Jon who drove 400 miles in 7 hours? Explain your answer.
Dan is faster because...
Dan's unit rate is 60 miles/hour (or mph)
Jon's unit rate is less than 60 miles/hour because he traveled less than 420 miles in 7 hours.
What is a baby elephant called?
calf
0.09
A store is having a 20% off sale on all merchandise. If Maya buys one item and saves $13, what was the original price?
$65
Who runs faster: Polly who ran 6 miles in 45 minutes or Lacey who ran 4 miles in 29 minutes? Explain your reasoning.
Lacey runs faster because...
Polly's unit rate is 7.5 minutes/mile
Lacey's unit rate is 7 1/4 minutes/mile or 7.25 minutes/mile
What is a baby horse called?
foal
1% of 1,550
15.5
Three friends – Donkey, Shrek and Fiona – had goals of each raising $50 for swamp improvements.
How much did each of the friends raise given the goal percentages?
Donkey raised 40% of his goal. ___________
Shrek raised 90% of his goal. __________
Fiona raised 150% of her goal. ___________
Donkey - $20
Shrek - $45
Fiona - $75
Who scored more points per game: Henry with 83 points in 9 games or Elias with 132 points in 12 games?
Elias
What is a baby kangaroo called?
joey
9 is 15% of what number?
60
(500 pt. to ALL teams) Two stores are having a sale. Both stores have grills for sale at the original price of $100. Store #1 offers an additional 15% discount on their grills after a 20% off sale. Store #2 offers a 35% off sale on their grills. Which store offers the better deal (or are the deals the same)? Show all work.