Equal Opportunities
How Well Do You Rate?
Can You Find It?
Mix it Up!
Fraction Review
100
Do these ratios form a proportion? Why or why not? 4/12 and 3/9
Yes because they both simplify to 1/3.
100
Write two ratios equal to 2:3
Answers vary but may include 4:6, 6:9, and 8:12.
100
Find 7% of 50. Show your work.
3.5
100
Eddie had a part-time job going door-to-door selling magazine subscriptions. If he sold 12 subscriptions at 12.95 each, what is the total amount of money that he brought in? Show your work. NO CALCULATOR!
$155.40
100
Find 3/8 of 24.
9
200
Find the missing number in the proportion. 10/3 = ?/12
40
200
Find the unit rate for 45 miles in 5 hours.
9 mph
200
Dexter was learning to type. During a 5-minute practice period he typed 250 words. However, he made errors in 8% of these words. In how many words were there errors?
20 words
200

On Friday night, Sheila and Judy threw a party. They didn't have much money so they served only punch and pretzels. They had 8.4 pounds of pretzels. If they put the pretzels evenly into 4 serving bowls, how many pounds of pretzels would be in each bowl? NO CALCULATOR!

2.1 pounds of pretzels
200

1 5/6 divided by 3 1/3

11/20
300
At the middle school dance, the ratio of girls attending to boys attending was 5 to 4. There were 250 girls attending the dance. How many boys were there? Set up a proportion and solve.
200 boys
300
A classroom has 92 desks in four classrooms. What is the unit rate for this situation?
23 desks per classroom
300
Don wanted to buy a nice bike helmet. Don had $18. This was 60% of the momeny he needed to buy the helmet. What was the price of the helmet? Show your work.
$30
300

Mrs. Peters has a 24-inch kitchen shelf where she stores different spices. The spices are kept in small tin boxes, each 1.6 inches in length. How many of these boxes of spices can fit on the shelf? Show your work. NO CALCULATOR!

15 boxes
300
2 2/9 divided by 15/18
2 2/3
400
At a beach party, two watermelons were needed for every 10 people. How many watermelons were needed for 75 people? Set up a proportion and solve.
15 watermelons
400
3 pounds of bananas cost $1.80. How much would 8 pounds of bananas cost?
$4.80
400
The Steinmetz College gym had 5500 seats in it. During a basketball game, 80% of the seats were occupied by students. What was the number of seats occupied by students?
4,400 seats
400
Alexandra goes grocery shopping every four days, and Maverick goes grocery shopping every six days. If they both go grocery shopping today, in how many days will they both go grocery shopping on the same day again?
12 days
500
A baseball pitcher threw mostly fastballs and curveballs. He liked to throw 5 fastballs for every 3 curveballs. If he threw 24 curveballs in a game, how many fastballs would you expect him to throw? Set up a proportion and solve.
about 40 fastballs
500
Four pounds of apples cost $5.16. How much would five pounds of apples cost?
$6.45
500
The Hudson family went fishing. They caught a lot of fish, but kept only 60% of what they caught. If the Hudson's kept only 12 of the fish they caught, what was the total number of fish they caught? Show your work.
20 fish
500
Rewrite 14 + 21 using the distributive property.
7(2 + 3)
M
e
n
u