If Kai travels at 10 mph. How far would he go in 5 hours?
50 miles in 5 hours
If Lily buys 6 lbs. of pears at $2.00 per pound how much did she spend?
$12.00 for 6 lbs.
Ahmed makes $10.00 per hour. What if he works 12 hours? How much would that be?
$120.00
Khaliq scored 55 points in 11 games. How many points did he score per game?
5 points
If Huston can walk 4 miles per day, how many miles would he walk in 4 days?
16 miles in 4 days
Kim runs a 26-mile race in 5 hours. Mark runs a 15 - mile race in 2 hours. Who runs at a slower rate? Explain.
Kim runs at a slower rate. She runs 5.2 miles per hour.
If Demian travels at 20 mph. How far would he go in 4 hours?
80 miles in 4 hours
If Ash buys 7 lbs. of oranges at $3.00 per pound how much did she spend?
$21.00
Heriel worked an 8-hour day and made $64.00. How much did he make per hour?
$8.00 per hour
Ahmed scored 77 points in 11 games. How many points did he score per game?
7 points per game
If Lily walked 15 miles in five days, how many miles did she walk per day?
3 miles per day
It takes Paresh 4 hours to bike 26 mi. He plans to bike 7 h tomorrow. If he bikes at the same rate, how far will Paresh bike in 7 h?
45.5 mi
If Veronica travels at 40 mph. How far would she go in 6 hours?
240 miles in 6 hours
If Huston spends $32.00 to buy 8 lbs. of kiwi fruit how much did he spend PER POUND?
$4.00 per pound
Julio makes $10.50 per hour. How much money does he have if he worked two hours?
$21.00
Demian scored 88 points in 11 games. How many points did he score per game?
8 points
If Hassan walked 36 miles in nine days, how many miles did he walk per day?
4 miles per day
Martha needs to convert 16 oz to cups. She knows that 8 liquid oz = 1 c. Her work is shown.
The rate is 8 oz per cup.
Because 16 x 8 = 128, the number of cups is 128.
Is Martha correct? Explain.
No. She used the incorrect rate and unit rate. She should have used the rate 1/8 c per oz. Then 16 x 1/8 = 2.
If Zoe travels at 70 mph. How far would she go in 8 hours?
560 miles in 8 hours
If Alex buys 9 lbs. of apples for $36.00, how much did he spend PER POUND?
$4.00 per pound
Alex makes $8.25 per hour. How much money does he have if he worked four hours?
$33.00
Ash scored 99 points in 11 games. How many points did Ash score per game?
9 points
If Mario does 80 push-ups per day, how many push-ups could he do in 10 days?
800 push-ups in 10 days
A blue whale measures 84 ft long. There are 3 ft in 1 yd. How long is the blue whale in yards?
28
If Hassan travels at 80 mph and travels a total of 800 miles. How many hours did he drive?
10 hours
Miss Armstrong bought 12 lbs. of pineapples and paid a total of $312. How much were the pineapples per pound?
(These are VERY SPECIAL pineapples apparently ;)
$26.00 per lb.
Mario makes $9.50 per hour. How much money does he have if he worked 7 hours?
$66.50
If Zoe scores 25 points per game, how many points would she score in 8 games?
200 points
If Alex does 20 pull-ups per day, how many days would it take for him to 240 pull-ups?
12 days
Keisha buys 5 ounces of frozen yogurt for $2.25. What is the unit price of the frozen yogurt in dollars per ounce?
0.45
Bob drove 725 miles in 8 hours. How many mph was he traveling?
90.6 mph
Carlos bought a 9 kg bag of mangoes for $12.00. What was the cost per kg?
$1.33
Kat earned $343.75 for working 25 hours last week. How much did she earn per hour?
$13.75
A basketball player scored 30 points in a 48 minute game. How many points did he average per minute?
.625
Stacy can run 7 miles in 68 minutes. What is her average time per mile?
9.71
A can contains 4 cups of pineapple juice. The can of juice costs $2.56. What is the unit price in dollars per fluid ounce?
$0.08 per fluid ounce