Ratios
Rates
Proportions
Applications
Scale
100
Write the ratio as a fraction in simplest form: 168:28
6/1
100
Write as a unit rate: 22 ounces for 4 servings
5.5 ounces/servings
100
Write and solve the proportion: y is to 3 as 24.8 is to 8
y=9.3
100
Three gallons of oil-based stain cover about 1050 square feet of a flat surface. How many gallons of stain are needed to cover 3150 square feet?
9 gallons
100
The scale used to make a scale model of a submarine is 1:35. The length of the actual submarine is 98 meters. Write and solve a proportion to find the length of the MODEL.
2.8 meters
200
Write the ratio as a fraction in simplest form: 46:1012
1/22
200
If a car travels 315 miles in 6 hours, what is the average speed (unit rate)?
52.5 miles/hour
200
Write and solve the proportion: 9 is to 10 as 3.6 is to x
x=4
200
You are saving money to buy a new bicycle. You save $100 every 4 months. How long will it take you to save $250?
10 months
200
Write the scale as a ratio in the same units: 4 feet : 3 yards
4:9
300
Complete the statement using >, < or =: 9:2 _____ 25:2
<
300
Write as a unit rate (yards/seconds): 50 yards in 1 minute 40 seconds
0.5 yards/second
300
Write and solve the proportion: 1.25 is to 5 as x is to 18
x=4.5
300
Ken's new car can go 26 miles per gallon of gasoline. The car's gasoline tank holds 14 gallons. How far will he be able to go on a full tank?
No more than 364 miles!
300
The floor plan of a house was drawn using the scale 1cm:1.5m. Find the actual length AND width of the following room given its length and width on the drawing: Living Room - Length in drawing: 5cm Width in drawing: 4cm
Length =7.5 m Width = 6 m
400
Complete the statement using >, < or =: 11:12 _____ 96:144
>
400
Which is a better buy? Show the unit rate to prove it! A) 6 cut flowers for $5.94 B) 9 cut flowers for $8.99
A) $.99/flower B) $1.00/flower A is the better buy but not by much!
400
Mandy runs 4 kilometers in 18 minutes. She plans to run in a 15K race. How long will it take her to complete the race?
67.5 minutes or 1 hour, 7.5 minutes
400
Three eggs are required to make two dozen muffins. How many eggs are needed to make 12 dozen muffins?
18 eggs
400
The floor plan of a house was drawn using the scale 1cm:1.5m. Find the actual length AND width of the following room given its length and width on the drawing: Kitchen - Length in drawing: 4cm Width in drawing: 3.5cm
Length =6 m Width = 5.25 m
500
Complete the statement using >, < or =: 9:30 _____ 20:60
<
500
Which is a better buy? Show the unit rate to prove it! A) 6 oz. can of tuna for $1.25 B) 9 oz. can of tuna for $1.99
A) $.21/ounce B) $.22/ounce A is the better buy but not by much!
500
The ratio of boys to girls in a certain class is 2:3. How many boys are there if there are 30 in the class?
12 boys
500
Triangle ABC and DEF are similar. Triangle ABC's sides are 3 cm, 9 cm, and 10 cm. Triangle DEF's sides are 7.5 cm, x cm and 25 cm. Find the value of x.
22.5 cm
500
The floor plan of a house was drawn using the scale 1cm:1.5m. Find the actual length AND width of the following room given its length and width on the drawing: Family Room - Length in drawing: 5.25cm Width in drawing: 4.5cm
Length =7.875 m Width = 6.75 m
M
e
n
u