There are _____________ ways toexpress a ratio.
Three
Write three ratios that are equivalent to 4:12.
2:6, 8:24, 12:36
Write this statement as a unit rate.
50 boxes of cookies sold in 5 hours.
10 cookies/ 1 hour
Find the unit price of 8 mugs for $38.32.
$4.79 per mug
Complete the conversion.
40 cm = m
0.4 meters
A _______ shows a relationship between two quantities.
Ratio
There are 7 boys and 11 girls helping with the Middle School play. What is the ratio of girls to all helpers?
11:18, 11 to 18, 11/18
Which is the greater rate, 22 miles in 20 minutes or 38 miles in 30 minutes?
38 miles in 30 minutes
The Chu family can hike 3 miles per hour. How long will it take them to hike 15 miles?
5 hours
200 g = ____ oz.
7 oz.
To find equivalent ratios, _________ both terms of the original ratio by the same nonzero number.
multiply
The ratio of boys to girls in Ella’s grade is 3 to 4. The ratio of boys to girls in Minh’s grade is 4 to 5. Each grade has a total of 20 girls. How many boys are in each grade?
Ella’s grade has 15 boys, and Minh’s grade has 16 boys.
Which pay is equivalent to a rate of $16 per hour?
A. $48 for 3 hours
B. $60 for 5 hours
C. $120 for 12 hours
D. $96 for 9 hours
A
A cashier at the store is expected to complete 16 transactions every hour. In the past 20 minutes, she completed 6 transactions. Assume that the cashier continues to work at the same rate. Will she meet her goal of 16 transactions in 1 hour? Explain.
Yes. He will do 18 in an hour.
Stan has a bag of 15 necklaces. Each necklace is 50 centimeters long. What is the combined length of the necklaces in meters? Explain.
7.5 meters
15 X 50 = 750 cm
Divide by 100
A ______ is a special type of ratio that compares quantities with unlike units of measure.
Rate
A hair salon uses 4 bottles of shampoo for every 3 bottles of conditioner. Use a chart to find the number of bottles of conditioner that are used when 16 bottles of shampoo are used.
12 bottles of conditioner
A cook makes vegetable barley soup by mixing 2 pounds of barley into 7 quarts of vegetable broth. Assume that the cook continues to use the same rate to make more batches of soup. How many pounds of barley should the cook mix with 35 quarts of broth?
10 pounds
A factory needs to produce 1,800 chocolate bars on a certain day. They start production at 8:30 a.m. By 10:30 a.m., they have produced 600 chocolate bars. At what time will they complete the total number of bars that they need to produce?
2:30pm
On the Red Trail, the distance between point A and point B is 7.3 kilometers. You walked this distance back and forth. What is the distance you walked in meters?
14,600 meters
When using dimensional analysis, divide out the ______.
Common units
At an amusement park, 25 people ride the race cars every 30 minutes, and 20 people ride the spinning swings every 20 minutes. Which ride will have more riders each hour? How many more?
The spinning swings will have 10 more riders each hour.
Dionne can fold 175 packing boxes in 50 minutes. Elias can fold 120 packing boxes in 40 minutes. How long will it take each person to fold 210 packing boxes?
Dionne 60 minutes: Elias 70 minutes
Melinda bought 60 Valentine treats for $83.40. She needs to purchase an additional 18 treats for the party at the same unit price. Complete the sentences about the problem.
Melinda will spend $________________ for each treat.
$1.39
Choose all of the rates, in km, that are faster than 45 miles per hour. 86.4 km per hour, 91 km per hour, 64.1 km per hour
86.4
91