Lisa wants to buy muffins from the bake sale. She has $11 and the muffins costs $2 each. Write an equation using m, for the number of muffins. How many muffins can she buy?
2m<11
Lisa can buy 5 muffins
Kevin has $25. MP3 downloads cost $0.75 each. How many songs can he download? Write an inequality to show how many songs they can buy.
0.75x<25
Kevin can buy at most 33 songs.
How many t-shirts can Mr. Yeung buy with at least $40 if each t-shirt costs $8.00?
8x<40
x<5
Daniel had $25 to spend at the fair. If the admission to the fair is $4 and the rides cost $1.50 each, what is the greatest number of rides Daniel can go on?
4+1.5x<25
9 < 2+(-x)
What is x<-7
At most, Natasha can spend $50 on Girl Scout Cookies. Girl Scout Cookies cost $6 per box. She already bought chips for $6. Write an inequality to show how many boxes of cookies Natasha can buy.
What is the maximum number of sandwiches that Idaly can buy?
x-6<50
Natasha can buy at most 7 boxes of cookies