Scale Drawings
Proportional Relationships
Unit Rate/Price
Equivalent Ratios
Potpourri Math
100

What is a scale drawing? 

A scale drawing is a scaled representation of an object

100

Which two of the four operations do we use when finding proportional relationships?

Multiplication and Division

100

Tony ordered 2 burritos for $10. How much is each burrito?

($5)

100

What is an equivalent ratio and give an example? 

Ratios with the same proportion.

Example varies

100

Is 2,379 evenly divisible by 2?

No, it is an odd number.

200

Draw a picture of a box with the scale of 1cm =2 inches

First image is a 1cm square all around

Second box should be 2cm all around

200

Describe 2 ways you can represent a proportion or ratio.

Multiple answer - as a fraction , using a colon (:) , using a table/chart, number 1 “to” number 2

200

 If you can make 7 bracelets in one hour, how many bracelets could you make in 3 hours?

(21)

200

The ratios 5:3 and 10:6 are equivalent ratios. Is the ratio 15:12 equivalent to these? Explain your reasoning. 

15:12 is not equivalent to 5:3 because 15 is 5 x 3 but 12 is 3 x 4.

200

What is 25 * 9?

225

300

scale drawings are always drawn in 2D or 3D?

2D, 2 dimensional

300

 If the first number in a proportion is multiplied by 3 to get an equivalent proportion, what should the second number in the proportion be multiplied by to get the second number in the equivalent proportion?

It should be multiplied by 3

300

If you can solve 33 puzzles in 3 hours, how many can you solve in one hour?

(11)

300

A caterer needs to buy 21 pounds of pasta to cater a wedding. At a local store, 8 pounds of pasta cost $12. How can we write a ratio for the given information about the cost of pasta.

Multiple answers- $12 for every 8 pounds; $12 to 8 pounds; 8 pounds to $12

300

What is 18.45 + ½?

18.95

400

What does a Scale show us?

A scale communicates the relationship between lengths on a drawing and corresponding lengths in the objects they represent

400

What is the constant of proportionality between the proportions 12/3 and 6/1.5?

The constant of proportionality is 2

400

At a restaurant, you can buy 5 hamburgers for $35. What is the unit price?

$7

400

Elton is a candle maker. Each 15cm long candle he makes burns evenly for 6 hours. If Elton makes a 45cm long candle, how long would it take to burn.

18 hours

400

 A slab of concrete, 25 square feet big, needs to be made smaller. If the job needs pieces to be 5 square feet, how many pieces can come from this slab of concrete?

5 pieces

500

What are distances referred to on a scale drawings?

Scaled Distances 

500

Find 3 proportions that are equivalent to 1:13

Multiple answers - 2:26 , 3:39 , 4:52

500

Someone makes 42 origami cranes in 6 hours. What is the unit rate?

7 cranes per hour 

500

Nell’s mom makes chocolate milk with 30mL of chocolate syrup for every 3 ounces of milk. Nells dad adds 65mL of chocolate syrup for every 5 ounces of milk. Who’s milk is more chocolatey?

Nell's mom

500

What is [(2+4) * 3] / 6?

3

M
e
n
u