Vocabulary
Unit Rate
Equivalent Expressions
Writing Equations
Negative # Operations
100

A type of ratio that compares two different quantities where the second quantity is one unit

unit rate

100

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

100

Simplify the expression 12g + 9g

21g

100

What is the equation if you sell each video game for $55?

y = 55g

100

What is -10 + 7?

-3

200

When one ratio is the same as another ratio they have a 

proportional relationship

200

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?

15 customers per hour

200

Simplify the expression, 11x + 9 + 3

11x + 12

200

What is the equation if your esports tournament charges $10 per player and charges a $50 setup fee?

T = 10p + 50

200

What is (-15) times 5?

-75

300

a statement that two things are equal, shown with an equal sign (=)

An equation

300

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

$1.25 per pound

300

Simplify 6d + 2 - 4d

2d + 2

300

What is the equation for the total cost if you already spent $36 on ingredients and sell each cupcake for $3.

T = 3c - 36

300

What is (-4) minus (-10)

6

400

The process of adding or subtracting the coefficients of like terms to simplify an expression  

Combine like terms

400

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?

$2.50

400

Simplify 8w - 6 - 5w + 4

3w - 2

400

What is the equation if Sandy bought a soft drink for 4 dollars and 7 candy bars and she spent a total of 18 dollars? 

4d + 7c = 18

400

What is (-12) times (-5)

60

500

Two or more values, expressions, or sets represent the same quantity or have the same value, even if they look different

equivalent

500

Which is the better buy? a 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Coke for $1.80?

The 12 pack of Coke

500

Simplify -12h + 15 - 4h - 20

-16h - 5

500

What is the equation if you spent a total of $180 for 5 admission tickets and for parking at a baseball game? The cost of each admission ticket was the same amount, including tax. The cost of parking was $20.

5t = 180 - 20

5t = 160

t = 32

500

If a hiker starts a −10 feet then increases altitude 10 feet, what will be the final altitude?

0

M
e
n
u