Integers
Percents
Ratios
Simplify
Proportions
100

-74-37=?

-111

100
Eight is 5% of what number?
160
100

Skyzone sells tickets for their jump area. You buy a ticket for 4 hours and it costs $24. How much are you paying per hour to jump?

$6

100

3n + 4m + 3 - 5n + 3m - 4

-2n +7m -1

100

The money used in Saudi Arabia is called the Riyal. The exchange rate is 4 Riyals to $1. Find how many Riyals you would receive if you exchanged $5.

20 Riyals

200
200-348=?
-148
200

Susie Elf got a 21/28 on her test. What is her percent score?

75%

200
What is the unit rate of the ratio 6:42 (6/42)?
1:7 or 1/7
200

3x + 2xy - 2x + 5y - 8y - 3x 

-2x +2xy -3y

200

The ratio of dolls to teddy bears in a shop is 9:3. If the store has 240 dolls, how many teddy bears are in the store?

80 teddy bears

300

-83+59=?

-24

300

Mrs. Krems is buying a new science kit. It costs $34 + tax. If tax is 7%, what is the total cost plus tax? 

$36.38

300
Blake is able to get 27 miles on 1 tank of gas. How many miles can Blake travel on 6 tanks of gas?
162 miles
300

(19x - 4y) - (2x - 7y)

17x +3y

300

An airplane pilot took 5 hours to travel 3,475 kilometers. How far can he go in 7 hours? 

4865 km

400

-49 - (-102)=?

53

400
A restaurant bill comes to $34.60. You decide to leave an 15% tip. What is the total cost of the bill?
$39.79
400
A toy company can produce 9 toys in 3 hours. How many toys can they produce in 24 hours?
72 toys
400

6(3m - 5)

18m -30

400

In the first 1/6 hour of a rainstorm, 1/10 in. of rain fell. If the rain continued at a constant rate, how much rain fell in 2 1/2 hours?

1.5 or 1 1/2 inches

500
−10(1+ 4) − 5
-55
500

Mrs. Cadden bought a hat in California. The hat cost $15. She has a 15% off coupon. Then, an 8% sales tax was applied.  How much did she pay for the hat?

$13.77

500
You paid $28.00 for 8 gallons of gasoline. How much would you pay for 15 gallons of gasoline?
You would pay $52.50
500

0.5 (2x - 14 + 6x)

4x -7

500

Mr. DeWeese ran 2 1/2 miles in 3/5 hour. Mrs. Flatt ran 3 3/4 miles in 5/6 hour.  Who ran faster?

Mr. DeWeese: 4.2 mph

Mrs. Flatt: 4.5 mph

MRS FLATT

M
e
n
u