-74-34=?
-108
Skyzone sells tickets for their jump area. You buy a ticket for 4 hours and it costs $24. How much are you paying per hour to jump?
$6
Evaluate the expression when n=2. 2n+6=
10
4 (x-1)
4x-4
-200 + 70=?
Amanda got a 21/28 on her test. What is her score as a percent?
75%
What is the unit rate of the ratio 42:6?
7:1 or 7
Solve for the equation when n=-1. -3n+2
5
4n-3n+9n
10n
-80-20=?
-100
What is 25% of 60?
15
Evaluate 5n+30 when n=-6
0
-3(x+2)
-3x-6
-50+100=?
50
A restaurant bill comes to $34.60. You decide to leave an 15% tip. What is the total cost of the bill?
$39.79
A toy company can produce 9 toys in 3 hours. How many toys can they produce in 24 hours?
72 toys
Evaluate (n/3)-17 when n=6
-15
-n+6n-12n
-7n
−10 x -5
50
Kim bought a hat in California. The hat cost $15 before the 8% sales tax was applied. How much did Kim pay for the hat after the sales tax was added?
Kim paid $16.20
You paid $24.00 for 8 gallons of gasoline. How much would you pay for 15 gallons of gasoline?
You would pay $45
Evalute 1.5n-5, when n= 2
-2
-5(x-2) + 3x
-5x+10 + 3x =
-2x+10