This is the unit rate for driving 132 miles in 2 hours.
What is 66 mph?
This is the unit price for 4 lbs of oranges costing $4.80.
What is $1.20 per pound?
This is the unit rate for running 100 m in 10 seconds.
What is 10 meters/sec?
This is the unit rate for driving 210 miles in 3 hours.
What is 70 mph?
This is the ratio 7 teachers to 210 students in simplest form.
What is 1:30?
This is the unit price for 2.5 lbs of ketchup costing $5.00.
What is $2.00 per pound?
This is a statement of equality for two or more ratios.
What is a proportion?
This is the ratio 48 out of 96 in simplest form.
What is 1:2?
This is the unit price for 3.5 lbs of mixed nuts costing $9.99.
What is $2.85 per pound?
Tommy drove his car 35 miles per hour. Miles per hour is an example of this.
What is unit rate?