Ratios
Percents
The (Unit) Price is Right!
That's soooo proportional!
I need more vocab!
100

This is the ratio 5 out of 10 horses in simplest form.

What is 1:2?

100

The ratio of female to male elephants is 3:1 what is the percentage of female elephants?

75%

100
This is the unit price for 4 lbs of oranges costing $4.80.
What is $1.20 per pound?
100
If 5 apples cost $2, this is how much would 25 apples cost.
What is $10?
100
This is the method we use to determine if two ratios form a proportion.
What is cross-products?
200
This is the ratio 4 out of 32 in simplest form.
What is 1:8?
200

The ratio of dogs to cats is 2:3. What is the of dogs to animals?

2:5

200
This is the unit price for 2 lbs of grapes costing $1.99.
What is $1.00 per pound?
200
If 3 pencils cost $1, this is how much would 15 pencils cost.
What is $5?
200
Sally bought grapes for $2.99 per pound. Cost per pound is an example of this.
What is unit price?
300
This is the ratio 6 out of 15 pencils are blue in simplest form.
What is 2:5?
300

72% of students participate in school sports. Find the percentage that do NOT participate and then write the ratio in simplest form. 

13:7 or 7:13

300
This is the unit price for 2 lbs of turkey costing $6.98.
What is $3.49 per pound?
300
If 12 bananas cost $20, this is how much would 3 bananas cost.
What is $5?
300
This compares two or more quantities.
What is a ratio?
400
This is the ratio 7 teachers to 210 students in simplest form.
What is 1:30?
400

the ratio of t-shirts that are sold at a vendor are 1:4 what is the percentage of t-shirts that are sold?

20%

400
This is the unit price for 2.5 lbs of ketchup costing $5.00.
What is $2.00 per pound?
400
If 2 watermelon cost $2.50, this is how much would 5 watermelons cost.
What is $6.25?
400
This is a statement of equality for two or more ratios.
What is a proportion?
500
This is the ratio 291 out of 750 in simplest form.
What is 97:250?
500

A recent survey showed that 73% of students have a pet what is the ratio of students that do have a pet to those who do not have a pet?

73:37

500
This is the unit price for 3.5 lbs of mixed nuts costing $9.99.
What is $2.85 per pound?
500
If your average speed is 36mph, how far would you travel in 200 minutes?
What is 120 miles?
500
Tommy drove his car 35 miles per hour. Miles per hour is an example of this.
What is unit rate?
M
e
n
u