Integers
Fractions
Ratios
Equations
order of operations
100
742-375=?
367
100

Simplify the fraction 12/36

1/3

100
Skyzone sells tickets for their jump area. You buy a ticket for 4 hours and it costs $24. How much are you paying per hour to jump?
$6
100
Solve for n. 2n+6=46
n=20
100

(2 x 6 - 92) - 4

-73

200
200-348=?
-148
200

Simplify the fraction 26/91

2/7

200
What is the unit rate of the ratio 6:42 (6/42)?
1:7 or 1/7
200
Solve for n. 83=-3n-25
n=-36
200

8 x (14 + 3) - 92

55

300
-83-59=?
-142
300

1/3+2/6

2/3

300
Blake is able to get 27 miles on 1 tank of gas. How many miles can Blake travel on 6 tanks of gas?
162 miles
300
Solve for n. 5n+35=60
n=5
300

(3 x 3 - 42) + 9

2

400
-49+102=?
53
400

47/50 - 3/10

16/25

400
A toy company can produce 9 toys in 3 hours. How many toys can they produce in 24 hours?
72 toys
400
Solve for n. (n/3)-17=4
n=63
400

5 x (12 - 3) + 22

49

500
−10(1+ 4) − 5
-55
500

1/2 - 1/5

3/10

500
You paid $28.00 for 8 gallons of gasoline. How much would you pay for 15 gallons of gasoline?
You would pay $52.50
500
3.3h − 3 = 15 −1.2h
h=0.25
500

(29 - 5) + 6 - 62

-6

M
e
n
u