For et almindeligt spillekort med 52 blade, hvor der trækkes et kort, vil det være sandsynligheden for at trække et sort billedkort.
Hvad er: 6/52 = 3/26 = 11,54 %?
300
x-værdien for:
34 + 4x = 51 +2x-3
Hvad er 7?
400
630/15
Hvad er 42?
400
sin(v)
------
cos(v)
Hvad er tan(v)?
400
Volumen på en pyramide
Hvad er: 1/3 * h * Grundfladearealet?
400
For et almindeligt spillekort med 52 blade, hvor der trækkes et kort, vil det være sandsynligheden for at trække et ulige rødt billedkort.
Hvad er: 4/52 = 1/13 = 7,69 %?
400
x-værdierne for:
(x+3)*(x-4) = 0
Hvad er: -3 og 4?
500
3^2 * 3^4
------------
9^3
Hvad er 1?
500
sin(v)^2 + cos(v)^2
Hvad er 1?
500
Overfladearealet på en kugle
Hvad er: 4*pi*r^2?
500
Hvis sandsynligheden for rød er 35%, sandsynligheden for sort er 22%, sandsynligheden for gul er 10% og sandsynligheden for grøn er 31%. Så er det sandsynligheden for at få: enten rød, sort eller grøn.