Coordinate Geometry
Equation of a Line
System of Linear Equations
Word Problem
100

What is the distance between the points (1,2) and (4,6)?

5units

100

What is the equation of a horizontal line passing through the point (3,5)?

y=5

100

Which graph shows a system with no solutions?

parallel lines

100

Anna buys 2 pencils and 1 eraser for $3. Sarah buys 3 pencils and 2 erasers for $4.
What system of equations can represent this situation?

x represents the price of a pencil 

y represents the price of an eraser

2x+y=3

3x+2y=4

200

What is the slope of the line passing through the points (3,4) and (7,8)?

1

200

What is the slope-intercept form of the equation of a line with slope 2 and y-intercept −3?

y=2x-3

200

what type of system has infinitely many solutions?

Consistent and dependent

200

A class sells cookies and brownies. The total cost of 4 cookies and 3 brownies is $12. The total cost of 5 cookies and 2 brownies is $11.
What system of equations represents this situation?

4x+3y=12

5x+2y=11

where x represents the price of a cookie and y represents the price of a brownie.

300

Find the midpoint of the points (−2,3) and (4,−1)

(1,1)

300

What is the equation of a vertical line that passes through (4,−2)?

x=4

300

Solve the system of equations: 

x+y=6 

x-y=2

(4,2)

300

Anna buys 3 apples and 2 oranges for $8. Mark buys 2 apples and 3 oranges for $7.What system of equations represents this situation?

3x+2y=8

2x+3y=7

400

Given the midpoint (2,5) and one endpoint (4,9), find the missing endpoint.

(0,1)


400

If the slope of a line is m=−3, what is the equation of a line passing through the point (2,1) in slope-intercept form?

y=-3x+7

400

Solve the system of equations:

2x+3y=12

4x - y = 10

(3,2)

400

nna buys 3 apples and 2 oranges for $8. Mark buys 2 apples and 3 oranges for $7.
How much does one apple cost, and how much does one orange cost?

one apple costs $2, and one orange costs $1.

500

Given that the slope of the points (-1,2) and (3, y) is 4, find the value of y.

18

500

Find the equation of the line (in standard form) that is parallel to the line 9x−3y=6 and passes through (0,2)?

3x-y=-2

500

Solve the system of equations:

5x-2y= - 5

10x - 4y = 10

no solution

500

A movie theater sells tickets for $5 each for children and $8 each for adults. On a certain day, the theater sold 50 tickets and collected a total of $340. How many children’s tickets and how many adult tickets were sold?

20 children’s tickets and 30 adult tickets were sold

M
e
n
u