What is the distance between the points (1,2) and (4,6)?
5units
What is the equation of a horizontal line passing through the point (3,5)?
y=5
Which graph shows a system with no solutions?
parallel lines
Anna buys 2 pencils and 1 eraser for $3. Sarah buys 3 pencils and 2 erasers for $4.
What system of equations can represent this situation?
x represents the price of a pencil
y represents the price of an eraser
2x+y=3
3x+2y=4
What is the slope of the line passing through the points (3,4) and (7,8)?
1
What is the slope-intercept form of the equation of a line with slope 2 and y-intercept −3?
y=2x-3
what type of system has infinitely many solutions?
Consistent and dependent
A class sells cookies and brownies. The total cost of 4 cookies and 3 brownies is $12. The total cost of 5 cookies and 2 brownies is $11.
What system of equations represents this situation?
4x+3y=12
5x+2y=11
where x represents the price of a cookie and y represents the price of a brownie.
Find the midpoint of the points (−2,3) and (4,−1)
(1,1)
What is the equation of a vertical line that passes through (4,−2)?
x=4
Solve the system of equations:
x+y=6
x-y=2
(4,2)
Anna buys 3 apples and 2 oranges for $8. Mark buys 2 apples and 3 oranges for $7.What system of equations represents this situation?
3x+2y=8
2x+3y=7
Given the midpoint (2,5) and one endpoint (4,9), find the missing endpoint.
(0,1)
If the slope of a line is m=−3, what is the equation of a line passing through the point (2,1) in slope-intercept form?
y=-3x+7
Solve the system of equations:
2x+3y=12
4x - y = 10
(3,2)
nna buys 3 apples and 2 oranges for $8. Mark buys 2 apples and 3 oranges for $7.
How much does one apple cost, and how much does one orange cost?
one apple costs $2, and one orange costs $1.
Given that the slope of the points (-1,2) and (3, y) is 4, find the value of y.
18
Find the equation of the line (in standard form) that is parallel to the line 9x−3y=6 and passes through (0,2)?
3x-y=-2
Solve the system of equations:
5x-2y= - 5
10x - 4y = 10
no solution
A movie theater sells tickets for $5 each for children and $8 each for adults. On a certain day, the theater sold 50 tickets and collected a total of $340. How many children’s tickets and how many adult tickets were sold?
20 children’s tickets and 30 adult tickets were sold