Addition
Subtraction
Multiplication
OLNA
Random
100

Add the decimals 29.49 + 14.62

What is 44.11

100

Subtract the decimals 44.52 - 34.73

What is 9.79
100

Multiply the decimals 8.14 x 3

24.42

100

What is the place value of the 8 in 48 127?

 

a)hundreds

b)hundredths

c)thousands

thousandths

C) Thousands

100

Was Humpty Dumpty an egg?

Nope

200

Add the decimals 92.99 + 7.31

What is 100.3

200

Subtract the decimals 87.66- 19.74

What is 67.92

200

Multiply the decimals 2.7 x 4.3

11.61

200

Which list has the amounts of money in ascending order?

 

a)$102.75, $102.50, $99.95, $99.99, $75.35

b)$75.35, $99.99, $99.95, $102.50, $102.75

c)$75.35, $99.95, $99.99, $102.50, $102.75

d)   $102.75, $102.50, $99.99, $99.95, $75.35

C

200

Name a mammal that lays an egg

Echidna or platypus

300

Add the decimals 147.82 + 196.43

What is 344.25

300

Subtract the decimals 192.17 - 117. 58

What is 74.59

300

Multiply the decimals 3.8 x 9.7

36.86

300

Matt’s heart beats at 80 beats per minute and pumps 0.04L of blood per beat. How much blood would his heat pump per minute?


a)0.32L

b)3.2L

c)8.0L

d)4.0L

B) 3.2L

300

What animal lays the largest egg?

Ostrich

400

Add the decimals 792.67 + 208.33

What is 1,001

400

Subtract the decimals 946.89 - 767.94

What is 178.95

400

Sophie is buying packs of coloured pencils for her art class. Each pack costs $4.75. If she buys 6 packs, how much will she spend in total?

$28.5

400

A square paddock has side lengths of 6m. How much will it cost to fence the paddock at $20 a metre?

 

a)$360

b)$480

c)$240

d)$720

B) $480

400

What came first the chicken or the egg

The egg.

The chicken evolved from reptiles which were laying eggs millions of years before chickens existed

500

Liam went to the bookstore and bought a novel for $12.40 and two workbooks for $8.95 each. How much did he spend altogether?

$30.30

500

Emily had $50.00 in her wallet. After buying lunch for $17.65 and a drink for $4.50, how much money does she have left?

$27.85

500

A school is ordering calculators for its Year 9 students. Each calculator costs $18.75. The school wants to buy 3 calculators for each of its 5 Year 9 classes.

$281.25

500

Multiply 256g by 8. Write your answer in kg.


a) 2.048 kg 

b) 2048 kg 

c) 20.48 kg 

d) 204.8 kg

a) 2.048

500

Who owns the most expensive egg in the world

The Queen

M
e
n
u