Convert 0.124 to a fraction. Give your answer in its simplest form
31/250
Convert 17/40 to a percentage.
42.5%
Convert 5/8 to a decimal.
0.625
A recipe requires 1/4kg of sugar for a cake. How many cakes could be made with 1 3/4kg of sugar?
7 cakes
Alannah has 300 scarves that she takes to a market to sell. Alannah sells 7/10 of the scarves. How many scarves did she sell?
210 scarves
A shopkeeper decides to increase her prices by 10%. By how much would she increase the price of a packet of cereal costing $2.00?
$0.2
Ashley has 2 bags of flour. The smaller bag contains 0.75kg of flour and the bigger bag has 1.14kg more flour. She used the flour to make cookies, and after, she has 0.945kg of flour left. How much flour did she use?
0.945kg
Ten members of the Science Club went to a history museum. It cost $72.5 for them altogether. If 90 members went to the museum, how much would the total cost be?
$652.5
A train is late arriving into a station. It should arrive at 5 pm. It arrives at 5.15 pm. How many minutes late is the train? Write your answer as a fraction of an hour.
1/4
Jane wants to buy a car that costs $1,800. The deposit is 2/5 of the price of the car. Jane's father gives her 30% of the price of the car. Will this be enough for her deposit?
No, she needs $180 more
1.58 / 0.4 =
3.95
Gannet Store and Berries' Store are selling large television sets at reduced prices. The usual price of these sets in both stores is $423 ($360 plus $63 VAT)
GANNET STORE - You pay NO VAT!
BERRIES' STORE SALE - 1/6 off usual prices
Which of the stores gives the bigger reduction, and what is the cheapest price?
The sharks are fed 3 times a day. During the morning feeding, 2/15 tons of fish is fed. During the afternoon, the weight of the fish fed will be 1/15 ton more than the fish fed during the morning. If the total weight of fish fed in a day is 1/2 ton, how much is fed during the night?
1/6 tons
Richard and Debbie cancel their holiday at short notice. The travel agents refund 65% of the $420 they had paid. How much money do Richard and Debbie lose?
$147
The price of 2 apples is $1.2. The price of 2 bananas is $0.88. What is the price of 15 apples and 12 bananas?
$14.28
Jane invests $1200 in a bank account which earns interest at the rate of 5% per year. Find the value of her investment after 2 years.
$1,323
Julia buys a car costing $8000. Each year, the car goes down in value by 15/100. How much is the car worth after 3 years?
$4,913
For every £200 that Mrs Wallace earns, she saves £34. (a) Work out £34 as a percentage of £200.
Last month Mrs Wallace earns £1000.
(b) How much of this does she save?
(a) 17%
(b) £170
The price of 1kg of apples is $0.85. What is the price of 200 grams of apples?
$0.17
After one year, the value of a car has fallen by 10% to $2520. What was the value of the car at the beginning of the year?
$2800