There were 9 baseballs in a basket and Christian found 8 more baseballs on the floor. Then, Alex borrowed 5 baseballs. How many baseballs were left in the storeroom?
MIXED
9 + 8 = 17
17 - 5 = 12
There are 22 pouches of Welch's mixed fruit snacks in a box. Ms. J gave Aaron 4, Alex 4, and Adina 4. How many pouches are left.
Given away: 4 + 4 + 4 = 12
Left: 22 - 12 = 10
OR
22 - (4+4+4) = 10
22 - (4X3) = 10
15 - 9
15 - 9 = 6
Alex has $15. He buys a hero for $5 and a soda for $3. How much money does Alex have left?
5 + 3 = 8
15 - 8 = 7
Louis read 2 books per day. How many books did he read in one week?
2 + 2 + 2 + 2 + 2 + 2 + 2 = 14
49 toucans are sitting on a tree limb. 19 more toucan joined them. How many toucans in all?
ADDITION
49 + 19 = 68
Jason has $48. He spends $25 on a pair of sneakers and $13 on a pair of socks. How much money does Jason have left?
48 - (25 + 13) = 20
105 - 18 =
87
Miriam picked up a book that has 49 pages in it. She read 25 of the pages. How many pages does she have left to read?
49 - 25 = 24
Mr. Chris all the students to a farm. While visiting, Nikolas saw 2 chickens, 3 cows and 2 goats. How many animal legs did Nikolas see?
Chicken legs: 2 + 2 = 4
Cow legs: 4 + 4 + 4 = 12
Goat legs: 4 + 4 = 8
4 + 12 + 8 = 24
98 beavers were working on their home. 29 went for a swim. How many beavers are still working on their home?
SUBTRACTION
98 - 29 = 69
Shariff earned 68 pieces of Munchkins. Ms. J gives him 19 more for superb behavior. How many pieces of Munchkins does Shariff have now?
ADDITION
68 + 19 = 87
545 - 449
96
Ladainian will need 376 boards of wood to complete a project. If Jahmier gave him 123 boards and Denzel gave him 136 boards, how many more boards does Ladainian need to gather?
376 – 123 – 136 = 117
Ladainian needs to gather 117 more boards.
Serenity bought 215 lbs of cement and her friend Louis brought another 137 lbs. How much cement did Serenity have originally if she now has 450 lbs?
215 + 137 = 352
450 – 352 = 98
He originally had 98 lbs of cement.
35 owls were sitting on the fence. 12 more owls joined them. THEN 13 owls leave for a nap. How many owls are on the fence now?
MIXED: ADDITION AND SUBTRACTION
35 + 12 = 47
47 - 13 = 34
Johnny has $100. He spends $32 on a pair of sneakers and $19 on a pair of boots. How much money does Johnny have left?
MIXED: ADDITION AND SUBTRACTION
32 + 19 = 51
100 - 51 = 49
OR
100 - 32 -19 = 49
1005 - 118
1005 - 118 = 887
Mr. Kaplan's classes made fish fillets for the 320 people at the party. The V21 class made 189 pieces, the V20 class made 131 pieces and the V30 class made 180 pieces. How many pieces were made altogether?
189 + 131 + 180 = 500
500 pieces were made altogether.
A restaurant served 179 adults and 141 children. If 156 of the people they served are male, how many are female?
Step 1: 179 + 141 = 320
Step 2: 320 – 156 =164
They served 164 females.
Ms. J has 40 lovely students. As a treat, she would like to give each student 3 pieces of snacks. How many snacks does Ms. J need in total?
40 + 40 + 40 = 120
OR
40 x 3 = 120
Mr. Elvin loves driving. He drove 105 miles on Monday, 106 miles on Wednesday and 107 miles on Friday. How many more miles does Mr. Elvin need to drive to total 400 miles for the week?
Drove: 105 + 107 + 106 = 318
"more needed or left: 400 - 318 -
3001 - 1999
1,002
Mr. Kaplan needs to make 750 pies. The V21 class made 235 pies and V20 class made 275 pies. How many pies are left for V30 to make?
235 + 275 = 510; then, 750 – 510 = 240
OR
750 - (235 + 275) = 240
Mr. Kaplan's classes were asked to cook steaks. If the V21 and V20 second team cooked 240 plates of steak, and the V30 cooked 75 plates less than what the V21 and V20 made, how many steaks did they cook altogether?
First, 240 – 75 = 165
240 + 165 = 405
They cooked a total of 405 steaks.