Factor:15x - 40
(hint: opposite of distributing)
5(3x - 8)
12
Solve for x.
3/7=18/x
x = 42
Turn into a decimal
7/8
7 divided by 8
0.875
Besides money, what does the winner of golf's Masters Tournament receive?
A Green Jacket
Simplify (no calculator)
-2.5x + 0.3 - 1.7x - 0.5 =
-4.2x - 0.2
Calculate 25% off of $160.
25% of 160 is 40
160-40=
$120
The perimeter of a rectangle is 60 in. Its length is 17 inches. Write an equation using w for width and solve.
P = 2L + 2W
60 = 2(17) + 2W
60 = 34 + 2W
26 = 2W
W = 13 inches
What is 1.4 as a reduced mixed number
1 2/5
Who was the leader of Great Britain during World War II?
Winston Churchill
Distribute:
1/4(8x+20)
2x + 5
Elizabeth is going to buy two concert tickets. The concert tickets cost $200 each plus a 10% sales tax. What is the total price that Elizabeth will pay for her concert tickets?
$440
(2x-1)/-3=5
Multiply by -3 on both sides
2x - 1 = -15 (Add one of both sides)
2x = -14 (then divide by 2)
x = -7
-3 1/4 *2.5+4.8
-3.325
What city does Bruce Wayne live in?
Gotham
Solve and graph
2x - 7 < 11
add 7 on both sides
2x < 18
x < 9
Graph: an open circle on the number 9 and shaded to the left
Trashetball Question! 1 minute
Bob got a raise from $20 to $24. What was the percent increase of the raise?
(amount of change) divided by (the orignal amount), then multiplied by 100
4/20 = 0.2 = 20% increase
Trashetball Question! 1 minute
Solve: -2x + 7 < -3
subtract 7 from both sides
-2x < -10
divide by -2
x > 5
(remember, the inequality changes directions when we multiply or divide by a negative!)
Trashetball Question! 90 seconds
Find the solution as a mixed number.
3 3/5x=16 1/5
Divide both sides by 18/5 (keep change change, so multiply both sides by 5/18)
Turn 16 1/5 into 81/5
After simplifying, the solution is
4 1/2
Who did Florida beat for the NCAA Men's Basketball Championship last night?
Houston
Trashetball Question! 90 seconds
Prime rib at publix costs $114 for 4 lbs. How much would a 10 pound prime rib cost with the same unit rate?
114 divided by 4 = $28.50 per pound
28.50 times 10 =
$285.00
Trashetball Question! 90 seconds
A gallery store owner bought a painting for $450, then added a markup of 2/5 in order to make a profit. How much does the painting cost now?
Need to find 2/5 of $450
1/5 = 90, so 2/5 = 180
Add 450 + 180 = $630
Trashetball Question! 1 minute
Solve for x:
2(3x - 5) = 4x + 8
6x - 10 = 4x + 8
-4x -4x
2x - 10 = 8 (add 10 on both sides)
2x = 18 (divide by 10 on both sides)
x = 9
Trashetball Question! 1 minute
Write a proportion and solve.
0.2 liters of peanut butter weighs 350 grams. How much would 4 liters of peanut butter weigh?
7000 grams
Who hosted Saturday Night Live this weekend?
Jack Black