Algebraic Expressions
Identifying Expressions
Solving one step equations
Solving two step equations
Random Word Problems
100

Six more than a number

6 + x

100

Identify the variable in the expression: 

t + 7

t

100

Find y:

y + 6 = 20

14

100

Solve for y:

5y + 6 = 31

5

100

Write an algebraic expression for: 

Ten times a number 

10x

200

Four times a number

4x

200

Identify the numerical coefficient in the following expression: 

9m

9

200

Solve for p:

6p = 30

5

200

Solve for c:

29 = 2c + 3

13

200

A clerk earns $12 an hour. How much did she earn in 5 hours? 

$60

300

Three times a number subtract four

3x - 4 

300

Identify the constant(s) in the equation:

6t - 8 = 40

8 and 40

300

Solve for f:

f/3 = 9

27

300

Solve for m:

13 = m/2 - 5


36

300

The cost to rent the hall is $100. The cost of food is $8 per person. How much will the party cost if 20 people attend. 


100 + 8(20) =

100 + 160 = $260

400

the difference between eighteen and a number

18-x

400

Identify the numerical coefficient in the equation:

m + 6 = 17

1

400

Solve for x:

Four less than a number(x) is sixteen

20

400

Solve for t:

Thirty-two minus four times a number (t) is sixteen

12

400

Write an equation and solve: 

Adam's Bikes rents bikes for $19 plus $8 per hour. Nicole paid $67 to rent a bike. For how many hours did she rent the bike?

19 + 8h = 67

h= 6

500

the quotient of twenty-nine and a number h

29/h

500

Identify the constant(s) and numerical coefficient from the following problem: 

Robin walked twice around a lake, plus an extra three km. Her pedometer showed that she had walked a total of 19 km.

Constants= 3 and 19

Numerical Coefficient = 2

500

Write the equation and solve the following:

An online book costs $15.00 to upload to a computer. How many online books can be purchased for $75.00

15b=75

b=5

500

Write the equation and solve the following:

The cost of 2 adult tickets at $12 each and n child tickets at $3 each is $39.

24 + 3n = 39

n= 5

500

Elkins Pointe basketball team purchased equipment and uniforms for a total cost of $912. The equipment cost 612 and the uniforms were $25 each. How many uniforms did the school purchase?

612 + 25u = 912

u = 12

M
e
n
u