Equations
Word Problems
Solve for the variable
Solve for the variable
Solve for the variable
300

a = 3, b = 4, c = 2

Evaluate: a - c

1

300

Janie bought 4 apples and 6 bananas. Each apple cost $0.75, and each banana cost $0.60. Write an expression representing the total cost?

.75a + .60b

300

x - 5 = 3

x=8

300

1/3x=9

x=27

300

b/4=-4

b=-16

600

a = 3, b = 4, c = 2

Evaluate: ab

12

600

A rectangle has a width of 13 inches and a length of L inches. Write an expression representing the area of the rectangle. 

A=13L

600

8.4 = y - 4.6

y=13

600

1.3 + x = 7

x=5.7

600

g divided by 0.2=12.26

g=2.452

900

a = 3, b = 4, c = 2

Evaluate: -b + c

-2

900

Three taxi drivers are working at an airport. The first driver transported seventeen passengers in one day. The second driver transported six more passengers than the first driver. The third driver transported two fewer passengers than the second driver. How many passengers did the three drivers transport?

61

900

x - 8 = -7

x=1

900

b - 2/3 = 1/3

b=1

900

10.2356 - k = 7.89

k=2.3456
1200

a = 3, b = 4, c = 2

Evaluate: ac

6

1200

A basketball team played thirty-two games and won three times as many games as it lost. How many games did the team win?

24

1200

x - 3.9 = 12.4

x=16.3

1200

-1/5h=4

h=-20

1200

3.2b = 25.6

b = 8

1500

a = 3, b = 4, c = 2

Evaluate: a(b + c) - c + a

19
1500

Eleanor bought 5 pints of frozen yogurt and a tray of jumbo shrimp from The Food Place for a total of $45. If the price of a tray of jumbo shrimp is $25 what is the price of a pint of frozen yogurt?

$4.00

1500

v/6=4

v=24

1500

1/8x + 1/2 = 3/4

x=-2

1500

3/4x + 1 = 4 + 5/12x

x=9

M
e
n
u