Evaluate the Expression
Order of Operations
Write the Expression
Real-World Expressions
Challenge Zone
100

4x + 9 when x = 7

37

100

5(y-7) when y =10

15

100

Six times a number n, increased by 9 

6n + 9

100

Movie tickets cost $8 each plus $5 for a bucket of popcorn. 4 friends go see a movie and they each buy a bucket of popcorn. Write and evaluate an expression to figure out how much they spent. 

8t + 5s ; $52

100

a number x is doubled and then decreased by 8. Write and evaluate when x = 9

2x - 8 ; 10

200

30 - 3y when y = 8

6

200

4 (x-3) + 2 when x = 5

10

200

The difference of 20 and twice a number x

20 - 2x

200

a gym charges $15 to join plus $9 per month. Write and evaluate an expression to determine how much a gym membership would cost for 12 months.

15 + 9m ; $123

200

a school collects x dollars from each of 6 classes and then donates $30. Write and evaluate when x = 25

6x + 30 ; $180

300

6a + 5b when a = 4 and b = 7

59

300

3(a + 4) + 2b when a = 6 and b = 5

40

300

Three more than the product of 5 and a number m

3 + 5m

300

A video game character earns 50 coins per level and starts with 120 coins. Write and Evaluate an expression to determine how many coins they have after 9 levels. 

120 + 50n ; $570

300

a phone plan costs $25 per month and charges an additional $10 fee one time. Write and evaluate for m = 5

25 m + 10 ; $135

400

48 / 3m when m = 4

4

400

24 / 2p + q when p = 3 and q = 4

8

400

Half of a number d, plus 10

1/2 d + 10

400

Each notebook costs $2.50. You buy n notebooks and use a $4 coupon. Write and evaluate an expression to determine how much it'll cost to buy 86 notebooks for the grade. 

2.50n - 4 ; $211

400

a rectangle has a length of (x + 4) and a width of 3. Write an expression for the perimeter and evaluate when x = 5. 

2(x + 4) + 2(3) ; 24 units

500

3(n + 8) -11 when n = 9

40

500

2(3k + 4) + m when k = 5 and m = 6

44

500

The sum of a number p and 4, multiplied by 3

3(p + 4) 

500

A babysitter charges $12 per hour plus a fee of $6 for every day she babysits. Write and evaluate an expression to determine how much she will make if she babysits for 3 hours every day after school. 

12h + 6d ; $210

500

a math club sells shirts for $15 each and spends $120 on supplies. Write an expression for the profit and evaluate when s = 14. 

15s - 120 ; $90 profit

M
e
n
u