Unit Rate and Constant of Proportionality
Are they Proportional?
Writing Equaions
Finding Percents
Applications
100
Sam sends 18 emails in 6 minutes. What is the unit rate of emails per minute
What is 3 emails per minute.
100
An ice cream shop charges $2 for 1 topping and $5 for 3 toppings. Is the price proportional to the number of toppings?
What is no
100
A flowers grows 4 inches per day. Write an equation to represent the relationship between amount of growth and number of days.
What is g = 4d
100
This is 25% of 1000
What is 250
100
A kendama is originally priced at $27.00. It is on sale for 20% off. What is the discount?
What is $5.40
200
Toby can bake 24 cookies with 4 cookie trays and 54 cookies with 9 cookie trays. What is the constant of proportionality
What is 6
200
These are two requirements for a graph to represent a proportional relationship
What is straight line, through the origin
200
Ally buys three shirts for a total of $99. Between the number of shirts and the total cost, what is the dependent variable?
What is total cost
200
This is 84% of 156
What is 131.04
200
Your family went to eat at a restaurant. There were 10 of you there so the restaurant is charging 20% gratuity. If the bill was $246.89, how much money should be left for tip?
What is $49.38
300
A graph consists of the points (3,2) and (9,6). What is the unit rate of the graph?
What is 2/3 (two-thirds)
300
A factory can produce 20 iphones in 60 minutes, 50 iphones in 150 minutes and 4 iphones in 12 minutes. Is this a proportional relationship?
What is yes, 1 phone takes 3 minutes.
300
Debbie charges $16 per hour to babysit, plus an extra $5 traveling fee to get to the house. Write an equation to represent the total amount she will earn, d, after working a number of hours, h
What is d = 16d + 5
300
What percent of 200 is 90
What is 45%
300
James has super Nintendo games and Xbox games. The ratio of SNES games to Xbox games is 4:3. If James has 240 SNES games how many Xbox games does he have?
What is 180
400
A jeep can drive 192 miles on 6 gallons of gas, and 448 miles on 14 gallons of gas. Using the constant of proportionality, how many miles could he drive on 10 gallons of gas?
What is 320 miles
400
Trey is observing the growth of a sunflower. After 1 day its height was 2 inches, after 4 days the height was 10 inches, and after one week the height was 2 feet. Is height proportional to amount of days?
What is no
400
A great white shark can swim 110 yards in 5 minutes. Write an equation to represent this relationship. d = distance swam m = minutes
What is d = 22m
400
What is 5/8 as a percent?
What is 62.5%
400
Which is the better buy? 12 apples for $3.50 or 15 apples for $4.25 Show your work!
15 for $4.25 since it cost 28 cents an apple and the other deal costs 30 cents an apple
500
What is the constant of proportionality? Y 8 10 12 X 2 5 3
What is they are not proportional, there is no constant of proportionality.
500
A 12 oz box of crackers is $2.08, while a 16 oz box costs $2.99. Is price proportional to size? If yes, what is the unit rate, if not, which is the better buy?
What is Not proportional, the 12 oz box is a better buy ($.17/oz)
500
Trevor is bringing some friends to the movies. He knows that a ticket costs $9 for each person and one large popcorn costs $15. Write an equation to represent the number of friends he will bring to his total cost if he brings N friends and buys one large popcorn.
What is c = 9*N + 15
500
A carton of milk cost $4.30. Your total bill was $105.46. What percent of the total cost is the carton of milk?
What is 4.1%
500
A shirt costs $40, but it is on sale for 20% off. What is the total price of the shirt including 8% sales tax?
What is $34.56
M
e
n
u