Julio bikes 5 kilometres in 20 minutes. How many kilometres per minute does Julio bike?
Divide the number of kilometres by the number of minutes: 5 km / 20 minutes = 0.25 km per minute
long divide 384 by 12
32
when multiplying by powers of 10, what happens to the decimal?
when dividing by powers of 10, what happens to the decimal?
***BONUS: for double points, when multiplying by powers of 10 (10,100,100), what can you do with the zeros?***
for multiplication it moves to the right, increasing the number
for dividing it moves to the left, decreasing the number
***you can add the zeros onto the end of the number your multiplying***
what is the GCF of 48 and 88
GCF = 8
factors of 48 are 1,2,3,4,6,8,12,16,24,48
factors of 88 are 1,2,4,8,11,22,44,88
A jar has 8 red beads, 6 blue beads, and 10 yellow beads.
What is the ratio of blue beads to total beads?
(remember to simplify your answer)
***for an extra 100 points, what type of ratio is this?***
6 to 24 or 6:24
Simplified is 1 to 4 or 1:4
Part-to-Whole
A grocery store sells 4 apples for $3.60.
What is the cost per apple?
Divide the 4 apples into 4 to get 1, divide the cost by 4 to get the cost for $3.60/4=$0.90 per apple
long divide 1956 by 12
***steal 500 points, or save till later***
163
mulitply the classroom number by 100
218 x 100 = 21800
Find the GCF 9, 18, and 36
GCF = 9
factors of 9 are 1,3,9
factors of 18 are 1,2,3,6,9,18
factors of 36 are 1,2,3,4,6,9,12,18,36
A team scored 18 points in the first half and 27 points in the second half.
What is the ratio of first-half points to second-half points?
(remember to simplify your answer)
***for an extra 100 points, what type of ratio is this?***
18 to 27 or 18:27
Simplifed is 2 to 3 or 2:3
Part-to-Part
A dance team drives 240 km in 3 hours.
How far will they have gone in 5 hours?
***double points***
Find the unit rate by dividing 3 hours by 3 to get 1 hour and divide 240 by 3 to get how far the travelled in 1 hour; 240km/3=80km/h
Then multiple the unit rate by 5 to get how far they travelled in 5 hours; 80km/h x 5= 400km/5 hours
long divide 9595 by 95
101x95=9595
divide the classroom number by 1000
0.218
Find the LCM of 7 and 9
LCM = 63
Multiples of 7 are 7,14,21,28,35,42,49,56,63,70,77,84 etc
Multiples of 9 are 9,18,27,36,45,54,63,72,81,90,99,108 etc
On the playground, there are 14 swings and 21 students waiting.
What is the ratio of students to swings?
(pay close attention to the question!!)
***swap points with another team***
21 to 14 or 21:14
Simplified is 3 to 2 or 3:2
A gamer earns 300 XP in 4 minutes.
How much XP does the gamer earn in 2 hours?
(hint 60 minutes = 1 hour)
Find the unit rate by dividing the 4 minutes into 4 and the 300 into 4 to find how much XP they earned in 1 minte; 300/4=75XP/per minute.
Then take the unit and multiple 60 and then 2 or multiply the unit rate by 120
75XP x 60 minutes x 2 or 75XP x 120 minutes =9000XP/2 hours
12 x 17
204
multiply 0.043 by 1 million
(hint: how many zeros are in 1 million, move the decimal by that zeros)
43000
LCM = 36
Multiples of 12 are 12,24,36,48,60 etc
Multiples of 18 are 18,36,54,72,90 etc
The school photocopier prints out 150 sheets in 3 minutes.
How many sheets can it print out in 15 minutes?
***if you get the answer wrong, team score gets reset to 0***
750:15 minutes
Original ratio is 150:3, you can multiply 3 minutes by 5 to get 15 minutes and 150 by 5 too. This gives you 750 sheets in 15 minutes
Addy takes 100 hockey shots in 5 minutes.
How much does she take every 10 seconds?
(hint: 60 seconds = 1 minute)
Find the unit rate by dividing 5 minutes by 5 for 1 minute and dividing 100 by 5 to get 20 shots/minute
Then to find for 10 seconds, 60 seconds = 1 minute, take 60 seconds and make it 10 seconds by dividing by 6. 60/6 =10 seconds
Then 20/6=3.333 shots/10 seconds
multiply 18 x 11
then take 11088 and divide it by your answer in the first part
***Triple point***
18 x 11 = 198
11088 / 198 = 56
divide 0.92 by one hundred thousand
(hint: how many zeros are in one hundred thousand)
0.0000092
Prime factorize 72
***Double points***
72 = 23 x 32
David has 2 grandchildren: Olivia who is 6 years old and Mia who is 3. He decided to share 60 between the 2 children in a ratio of their ages.
How much did each child get?
$45 to Olivia and $15 to Mia
the ratio between their ages is 6:3, simplied it is 3:1
there are 4 parts in the ratio, so we take our whole and divide it into 4 parts to find the value of 1 part. 60/4=15. Then do 3x15=45 and 1x15=15