30%
A man buys a laptop for $540 and sells it for $615. Find his loss or profit.
$75 Profit
Fixed or Variable: House Payment
Fixed
The big can hold 32 ounces and costs $4.52.The small can hold only 12 ounces and costs $1.08. Find both unit prices. Which can would be a better buy?
12-ounce can
At CVS, a $12 case of cola is labeled, "Get a 20% discount." What is the discount?
$2.40
Utilities is what percentage of a budget?
15%
An article bought for $56 is sold at a gain of $8.50. Find its selling price.
$64.50
Fixed or Variable: Water Bill
Variable
A 12 oz bottle of cleaner costs $4.50. A 16 oz bottle of cleaner costs $5.34. Which bottle would be the best buy(costs less per ounce)?
16-ounces
DOUBLE JEOPADRY
A dress $56 dress is on sale for 15% off. What is the discount?
$8.40
If Mike earns $3000 per month what is the maximum he should spend on his transportation?
$600
Jack, a shopkeeper in New York, buys some goods for $5650 from California and spends $350 on his traveling and transportation of the goods purchased. If in New York, he is able to sell all these goods for $5700; find the loss suffered by Jack.
$300 Loss
Fixed or Variable: Electric
Variable
Which is a better deal?
3 batteries for $4.80
12 batteries for $14.76
12 batteries.
At CVS, a $12 case of cola is labeled, "Get a 20% discount." What is the sale price of the case of cola?
$9.60
If Mike earns $3000 per month what is the maximum he should spend on his utilities?
$450
Profit Sam bought an old machine for $3650 and spent $845 on its repairs. If he sold the machine for $4760, find his profit or loss.
$265 profit
Fixed or Variable: Car Loan
Fixed
Which is a better deal?
18 pens for $6.84
30 pens for $8.40
30 pens.
A regular room at the Great Wolf Lodge is $229.99. You have a discount code to get 20% off of the room rate. The sales tax on hotel rooms is 13%. Find the total cost of the room.
$207.91
If Mike earns $30,000 per year what is the maximum he should spend on his house payment each month?
$750
An old article is bought for $1600 and $900 is spent on its repair. If the repaired article is sold for $2000, find the profit or the loss made on selling the articles.
$500 Loss
Fixed or Variable: Going out
Variable
Which is a better deal?
18 ounces for $7.38
27 ounces for $15.39
18 oz
At Best Buy they have a 42” TV that sells for $1250 and is on sale for 15% and sales tax is 6.5%. What is the final cost?
$1131.56