Expressions/Equations
Percents%
Proportional Relationships
Unit rates
Word Problems
100
In a game, a player earns 100 pts. for each answer he gets right and he gets -30 points for each answered wrong. If he answers 14 right and 6 wrong. How many points did he recieve? Write an expression with variables to get this question correct.
What is (100xR)+ (-30xW)? 1,220 points
100
What is 18% of 654?
What is 117.72?
100
** Peanut Butter Graph Which statement is describes the meaning of the point (6,30) on the graph?
What is For every 6 tablespoons of peanut butter there are 30 grams of protein? or for every 30 grams of protein, their are 6 tablespoons of peanut butter?
100
Jack put a cup under his leaking faucet. After 2 hrs, Jack had collected 1/2 cup of water. what is the rate, in cups per hour, at which the water is leaking from the faucet?
What is 1/4 cup per hour?
100
Micah has 294 songs stored in his phone, which is 70% of the songs that Jorge has stored on his phone. How many songs are stored on Jorge's phone?
What is 420 songs?
200
At Fairview Middle School, 75 band members need to raise a total of $8,250 for a trip. So far they have raised $3,120. Write an equation using the variable d (dollars) to solve for the amount of money they still need, then solve the problem.
What is $3,120+ d= $8,250? What is $5,130?
200
A bag of candy contains 300 pieces of which 28% are red. How many pieces are NOT red?
What is 216 pieces?
200
Jose has a recipe that uses 1 1/2 cups of brown sugar and 2 1/3 cups of flour to make 24 muffins. He has a total of 7 cups of flour. Exactly how many cups of brown sugar will Jose need if he uses all 7 cups of flour?
What is 4 1/2 cups of Brown Sugar?
200
Josh is building a fence, He builds his fence at a constant rate of 1/3 section of fence every 1/4 hour. At this rate, what fraction represents the section of fence Josh can build per hour?
What is 4/3 or 1 1/3 sections of fence per hour?
200
In a parking garage, the number of SUVs is 40% greater than the number of non-suvs. Gina counted 98 suvs in the parking garage. How many vehicles were parked in the garage?
What is 168 cars?
300
A cheer team decides to raise money for a charity. Their goal is to raise $500 dollars. They plan on doing this by hosting a car wash. Each car wash will be $5. A local business agrees to pay $2 for every car they wash. What is the least amount of cars they need to wash? Make an equation to solve, then solve.
What is (5xC)+(2xC)=500? What is 71.4 cars or 72 cars?
300
A salesperson earns commission on the sales that she makes each month. They earn 5 % commission on the first $5000 after that they earn 7.5% on everything else. If the salesperson had $8000 in sales this month, how much money did they make in commission?
What is $475?
300
You are going on a road trip and you decided to download as many movies as possible before leaving. To download one movie it takes 15 minutes. If you downloaded for 3 hours. How many movies did you download?
What is 12 movies?
300
A boat traveled 1/6 of the distance between two docks in 1/3 an hour. At this rate, how many hours will it take the boat to travel the entire distance?
What is 2 or 6/3 hours ?
300
The price of a tent is decreased by 15% and sold for $76.49. What was the original price of the tent in dollars?
What is $89.99?
400
Annette earns 60 points every time she shops at a grocery store. She needs a total of 2,580 points to receive a free prize. So far, she has earned 480 points. How many more times will she have to shop at the grocery store in order to earn additional points she needs for her prize? Write an equation to solve, then solve.
What is (60xS)+480=2,580? What is 35 more shopping trips?
400
Two bags contain marbles. Bag A has 112. Bag B has 140. Represent Bag B as a percent of Bag A.
What is 125%
400
** milk graph What does the point (3,12) represent in the context of this problem?
What is "For every 3 gallons of milk, it costs $12?
400
The directions on a bottle of vinegar say, "mix 1 cup of vinegar with 1 gallon of water to make cleaning solution". The ratio of vinegar to water is 1 to 16. How many cups of water should be mixed with 1/4 cup of vinegar to make the cleaning solution?
What is 4 cups of water?
400
** table problem The table represents a proportional relationship. A student states that the constant of proportionality is 2.5 since 10- 7.5=2.5. Are they correct? Why or Why not?
What is No they are not correct. In order to find the constant you must divide your y-value by your x-value?
500
The amount Troy charges to mow a lawn is proportional to the time it takes him to mow the lawn. Troy charges $30 to mow a lawn that took him 1.5 hrs to mow. Make an equation that models the amount of money (d) Troy charges when it takes him (h) hours to mow a lawn.
What is d=20h?
500
Parker was able to pay for 30% of his groceries with a gift card. The remaining $45.68 was paid for with his debit card. What was the total cost of his groceries?
What is $65.26?
500
How much does it cost for a washing machine that was originally $1,500 if it was marked 25% off?
What is $1,125?
500
Ed is a farmer who charges $3.75 for 5 pounds of cabbage. Find the unit rate per one pound of cabbage.
What is $0.75 per pound of cabbage?
500
It takes 4 oranges to make 1 cup of juice. If Abby buys bags containing 10 oranges each. How many bags will she need to make 1/2 gallon of juice?
What is 4 bags?
M
e
n
u