How many solutions will this system have?
2x - 5y = 12
2x - 5y = 16
No Solution
If the input of the function is 4, what is the output?
1
When looking at an equation to tell if it is linear, if x is in the denominator is it linear?
No, x can only be in the numerator for it to be linear.
Which functions are non-linear? Select all that apply.
y = 2x4 y = x/3 y = 3x + 42 y = 5/x
y = 2x4 and y = 5/x
The choir is raising money to buy new choir robes. The Arts Department gave them $150 and they will sell boxes of chocolate which profit $2 a box to make the rest. Does this represent a linear or non-linear function?
Linear
What does the solution to this system tell us?
They will have the same amount at 4 pairs of jeans and 2 dresses.
When is the distance from home decreasing?
50-70 seconds
What is the slope of the line that connects the points (5, -1) and (-2, 4)?
-5/7
How far up the building does the ladder reach?
sqrt105 = 10.2
The choir is raising money to buy new choir robes. The Arts Department gave them $150 and they will sell boxes of chocolate which profit $2 a box to make the rest. Write an equation to represent this function.
T = 2x + 150
What is the solution to the system graphed below?
(2, -1)
How many times bigger is the rate of change for the equation y = 6x - 10 than the rate of change for the graph below?
6/2 = 3 times bigger
Write an equation for the graph.
y = 13x
Walmart is selling apples as represented by the equation T = 2p where T is the total cost and p is the number of pounds.
Albertsons has 5 pounds for $11.
Winn-Dixie has 4 pounds for $8.
Which store has the more expensive price per pound than Wal-Mart?
Albertsons $2.20 per pound
Jack's uncle pays him $100 a month to work for his lawn company on weekends. He also gives him $12 for each yard they cut. How much will Jack make if they cut 23 yards in one month?
$376
Jack and Jill went to the Grill Shop for lunch. Jack ordered 3 hamburgers and 1 hot dog. Jill ordered 1 hamburger and 5 hot dogs. Jack's order was $11 and Jill's was $13. Write a system of equations for this problem.
3x + 1y = 11
1x + 5y = 13
What is the equation that represents the line that goes through home and school?

y = (-3/2)x - 2
Give two examples of reasons why an equation isn't linear.
variable in the denominator
variable with exponent other than 1
square root of a variable
Airborne Extreme sells 10 tickets for $30.
Defy Jump has a ticket cost represented by the equation y = 4x.
Which park has the cheaper rate?
Airborne Extreme is $3 per ticket.
The choir is raising money to buy new choir robes. The Arts Department gave them $150 and they will sell boxes of chocolate which profit $2 a box to make the rest. How many boxes must they sell to raise $600?
225
Jack and Jill went to the Grill Shop for lunch. Jack ordered 3 hamburgers and 1 hot dog. Jill ordered 1 hamburger and 5 hot dogs. Jack's order was $11 and Jill's was $13. What is the cost of a hamburger? What is the cost of a hot dog?
Hamburger $3, Hot dog $2
Write an equation that represents the time, h, of the temperature rising, and the temperature, y.
y = 2x + 8
How can you tell if a slope of a line is positive or negative by looking at the graph?
If the line goes up from left to right it is positive.
If the line goes down from left to right it is negative.
Airborne Extreme sells 10 tickets for $30.
Defy Jump has a ticket cost represented by the equation y = 4x.
What would be the cost for each park if you bought 15 tickets? Which one is cheaper?
$45 for Airborne Extreme
$60 for Defy Jump
Airborne is cheaper.
Jenny's parents gave her $50 to buy a new phone. She is using her allowance of $10 a week to pay for the rest. How many weeks will she have to use her allowance if the phone is $120? Give an equation and the number of weeks.
7 weeks