25x23
575
45 divided by 5
9
If 1 gallon of milk costs $1.50, how much do 13 gallons cost?
$19.50
1/4 of 16
$4
56x42
2,352
$3.24 x 4
$12.96
169 divided by 13
13
If 2 cups of orange juice cost $5.50, how much does 1 cup cost?
$2.75 per cup
1/4 of 14
3.5 or 3 1/2
Write a story problem that represents $2.50 x 6.
answers will vary
75x45
3,375
325 divided by 9 (there will be a remainder)
36 R1
If 1 pack of Prime costs $4.50. How much would 12 packs of Prime cost?
$54
1/4 of 88
22
Emma is packing gift bags for a party. She buys 5 packs of candy, and each pack contains 12 pieces of candy. She wants to divide all the candy equally among 10 gift bags. How many pieces of candy will each gift bag have?
6 pieces
Kendall is setting up chairs for a school assembly. She arranges 24 rows of chairs, with 36 chairs in each row. Once she has them all set up, Mrs. Meyers asks her to take down 23 of the chairs. How many chairs does she have up now?
841 chairs
251 divided by 8 ( there will be a remainder)
31 R 3
If 1 pack of gum costs $2.25. How much would 9 packs of gum cost?
$20.25
1/2 of 15 =
7.5
87x 96
8,352
Bailee is baking cookies for a school event. She bakes 12 trays of cookies, and each tray holds 24 cookies. She plans to make 3 batches of cookies. How many cookies will Bailee have at the end?
864 cookies
Blake has 642 gallons of Mtn. Dew. Blake wants to split his Mtn. Dew between his 12 friends. How much Mtn. Dew will each friend get? (your answer needs to be in decimal form.
53.5 gallons
$12.98
Jason has $51 and wants to spend 1/4 of his money on snacks at the movie theater. How much money will Jason spend on snacks?
$12.75
160 x 20 = 32,000 divided by 10
true or false
true