Multiplication
Division
Ratio Table
Multiplying Fractions
Misc.
100

25x23

575

100

45 divided by 5

9

100

If 1 gallon of milk costs $1.50, how much do 13 gallons cost?

$19.50

100

1/4 of 16 

$4

100

56x42

2,352

200

$3.24 x 4 

$12.96

200

169 divided by 13

13

200

If 2 cups of orange juice cost $5.50, how much does 1 cup cost? 

$2.75 per cup

200

1/4 of 14 

3.5 or 3 1/2 

200

Write a story problem that represents $2.50 x 6.

answers will vary 

300

75x45

3,375

300

325 divided by 9 (there will be a remainder)

36 R1

300

If 1 pack of Prime costs $4.50. How much would 12 packs of Prime cost?

$54

300

1/4 of 88

22

300

Emma is packing gift bags for a party. She buys 5 packs of candy, and each pack contains 12 pieces of candy. She wants to divide all the candy equally among 10 gift bags. How many pieces of candy will each gift bag have? 

6 pieces 

400

Kendall is setting up chairs for a school assembly. She arranges 24 rows of chairs, with 36 chairs in each row. Once she has them all set up, Mrs. Meyers asks her to take down 23 of the chairs. How many chairs does she have up now?

841 chairs 

400

251 divided by 8 ( there will be a remainder) 

31 R 3 

400

If 1 pack of gum costs $2.25. How much would 9 packs of gum cost? 

$20.25

400

1/2 of 15 = 

7.5

400

87x 96 

8,352

500

Bailee is baking cookies for a school event. She bakes 12 trays of cookies, and each tray holds 24 cookies. She plans to make 3 batches of cookies. How many cookies will Bailee have at the end? 

864 cookies 

500

Blake has 642 gallons of Mtn. Dew. Blake wants to split his Mtn. Dew between his 12 friends. How much Mtn. Dew will each friend get? (your answer needs to be in decimal form. 

53.5 gallons

500
If 1 bag of Skittles costs $2.36. How much would 5.5 bags of Skittles cost? 

$12.98

500

Jason has $51 and wants to spend 1/4 of his money on snacks at the movie theater. How much money will Jason spend on snacks?

$12.75

500

160 x 20 = 32,000 divided by 10 

true or false 

true 

M
e
n
u