4 x 6
24
15/3
5
Alice bought 3 bags of candy, each bag cost $4. How much did Alice spend?
$12
15 divided by ____ = 5. Tell me a multiplication fact that would help you solve this division problem?
5x3 or 3x5
What special holiday was this week?
HALLOWITMAS
5 x 8
40
25/5
5
Noah bought 5 Ferret treats. Each treat cost $8. How much money did Noah spend?
40
32 divided by _____ = 8. Tell me a multiplication fact that would help you solve this problem.
4x8 or 8x4
5x6
30
9 x 11
99
18/6
3
Johnny sold 5 potato drawings for a total of $50 dollars. If each drawing was worth the same amount of $$, how much would one drawing cost?
10
49 divided by _____ = 7. What multiplication statement would help you solve this problem?
7x7
8x6
48
8 x 7
56
81/9
9
Coen gets $10 for his allowance each week. After 6 weeks, how much money will Coen have earned?
60
____ divided by 5= 9. What multiplication problem would help you solve this?
9x5=45 or 5x9=45
9x3
27
12 x 11
132
49/7
7
Rylan has been saving up his allowance to pay for drum lessons. So far he has $120 saved. If Rylan's allowance is $12 each week, how many weeks has he been saving for?
10
____ divided by 9 = 10. What multiplication problem would help you solve this?
9x10=90, 10x9=90
1x1
1