Unit Rate
Better Buy
Word Problems
Speed/Average Speed
Grab Bag
100

If Mimi drives 50 kilometres in 2 hours, what is her speed unit rate?

25 km per hour

100

TRIPLE POINTS!!!

Which is the better deal $20 for 5 t-shirts or $24 for 8 t-shirts?

8 for $24

100

Anna earns $12 in 3 hours.  How much does she make in 5 hours?

$20

100

A vehicle traveled at a speed of 54 km per hour for 3 hours.  Find the distance traveled.

162 km

100

Is this a unit rate?  Why or why not?

Justin's car wheels make 80 revolutions every 5 minutes.

no

200

If James types 120 words per 3 minutes, what is his unit rate of typing?

40 wpm

200

Which is the better buy:  one slice of pizza for $3.75 or 8 slices of pizza for $18.  Prove your answer!

8 slices ($2.25 per slice)

200

Jacob's car is leaking oil at a rate of 0.2 litres per hour. At this rate, how much oil will he lose in a day?

4.8 litres

200

A person on a scooter travels 30 ft in 2 seconds at a constant rate. Fill in a double number line that shows speed for 1, 2, 3, 4, and 5 seconds.

15, 30, 45, 60, 75

200

27:9 = 18:?

6

300

What is a unit rate?

A unit rate compares a quantity to 1 unit of another quantity.

300

DAILY DOUBLE!!!

Which is the better buy:  8 mints for $1.84 or 13 mints for $3?

8 mints 0.23 vs. 0.231

300

Ian buys 2.5 kg of meat for $13.25 a pound.  How much does he pay?

$33.13

300

A train moved at a speed of 120 km/h for 2 hours.  It then slowed down and travelled another 136 kilometres for the next 2 hours.  Find the total number of miles the train traveled.

376 kilometres

300

What is the difference between a ratio and a rate?

ratio:  same units in numerator and denominator

rate:  different units in numerator and denominator

400

Take 100 points from another team and add it to your total score!

If you can jump 24 times in 6 minutes, how many jumps can you do in 2 1/2 minutes?

10 jumps

400

Which is the best buy:  14 cans for $4.48 at Coles, 6 cans for $1.74 at Kmart, or 15 cans for $4.65 at Aldi?

6 cans at Kmart because each can is 0.29

Coles 0.32, Aldi 0.31

400

DAILY DOUBLE!

Three trains leave their station to travel toward their destination. Order the Trains from SLOWEST to FASTESTS.

Train A Travels 256 meters in 8 seconds

Train B travels 150 meters in 3 seconds

Train C travels 45 meters in 1 second

Train A

Train C

Train B

400

Order these animals from slowest to fastest

Snail: 8 meters in 5 minutes

Tortoise: 16 meters in 3 meters 

Three-toed sloth: 9 meters in 2 minutes

snail

sloth

tortoise

400

Write a new question for this ratio table: 

amount earned                time worked (hrs)

90                                    5                          

144                                  8

54                                   3

Varies

500

A grocery store charges 6.95 for a 5 pound bag of grapes. What is the cost per pound of grapes? Show your work!

$1.39

500

A grocery store charges $6.95 for a large 5-pound bag of grapes. They charge $2.90 for a small 2-pound bag. Which size is the better deal?

The large bag (1.39) versus $1.45

500

A chocolate milk recipe uses 3 teaspoons of strawberry syrup for every 8 ounces of milk. How many teaspoons of chocolate syrup per ounce of milk does the recipe use?

3/8 teaspoon
500

Extra 200 points!!!

Robert drove his truck 250 m uphill in 25s.  He drove back down the hill in 12 s.  What is the average speed in m/s?  What is the average speed in km/h? Give your answer correct to 1 decimal place.

13.5 m/s;  48.6 km/h

500

Bill bought 4 gallons of gas for 10 dollars. 

How much does he pay for 5 gallons?


$12.50

M
e
n
u