Ratios/Rates
Percents
Fractions/Proportions
Potpourri
100

Which prices are directly proportional?
A) 1 can of juice for $2.00 and 4 cans for $6.
B) 5 liters of paint for $12 and 10 liters for $24
C) 3 pairs of socks for $3.00 and 10 pairs for $8.00

B) 5 liters of paint for $12 and 10 liters for $24


5:12 and 10:24 (They have the same 5:12 Ratio)

100

What is 30% of 1260

 (378)

100

Convert 3/4 to a decimal

.75

100

Convert 8.5% to a decimal

.085

200

Which of these deals better? What is the Unit Rate for each of these deals?

A)$20 for 5 t-shirts 

or

B) $32 for 8 t-shirts?

They have the same Unit Rate which is $4 for 1 shirt

200

0.5% of all statistics are true.


If you have a list of 1,400 statistics. How many are true?

7 are True

200

Which is the most accurate way to estimate 25% of 62?

A. ⅔ x 63  B. ¾ x 60  C. ¼ x 64  D. ⅔ x 62

C. ¼ x 64

200

Write 6 girls to 8 boys as a ratio in 3 ways

6:8

and

6/8

and

6 to 8

300

60% of high school students from Solana Beach graduate and go to college in California.

What is the number of students that will go to College in California if 350 Students graduate from Casa de Amistad High School in Solana Beach

210

300

Josh flips a quarter 20 times.

It falls on tails 30% of the time. How many times does it fall on heads?

14 times on heads

300

Convert .68 to a fraction and percent  

 68%

and

68/100

300

A comparison between two numbers is called a ___________.

RATIO

400

Write each of the following as a Unit Rate.
A) Paid $3.50 to use the internet for 35 minutes
B) Scored 108 points total in six games
C) A rainforest can receive up to 90 cm of rain in 30 days
D) An airplane climbs to an altitude of 1,000 feet in 10 minutes

A) .35 Cents per minute

B) 18 points per games

C) 3 cm of rain per day

D) 100 feet per minute

400

A store bought  $75.29 for a couch. The store sells the couch for 270% of the price they bought it for.

 What is the final price on the couch?

$203.28

400

If 2 gallons of gasoline costs $5.40, how much would 5 gallons cost?

$13.50 for 5 gallons of gasoline

400

Solve for x.  
 6                   18
____      =    ______
10                     x  

(X=30)

6x = 180

x= 180/6


500

Earl Warren Middle School is having their fitness testing next week. In order to train, Tony and Richard are running laps on the track. Yesterday Richard ran 18 laps around the track in 12 minutes. If Richard runs at the same rate for 30 laps, how long will it take him to finish running?

It will take him 20 minutes to to run 30 laps at the same rate

500

Apollo, the famous mathematician, went out to a fancy dinner. The dinner cost $89.50. He tipped the waiter 20% and tax was 5%. What was the total including tip and tax?

He paid $111.88

500

Julia texts 600 words in 4 minutes. How many minutes does it take for her to text 450 words?

3 Minutes

500

Solve for x.

  3               15
___       =   ____
  8                x

(X=40)


3x = (8)15

3x=120

x= 120/3

M
e
n
u