What is Two points fewer than 3 times the number of points scored yesterday.
100
6
What is 4b = 24
100
-2
14 + 3n = 8
100
140 + 35w = 1050
What is you save $35 each week. You now have $140. You plan to save enough fora trip that costs $ 1050. Write an equation
100
n > 3
What is n + 12 > 15
200
2d + 10
What is twice the distance in miles flown last year, plus 100 miles
200
-3c = -27
What is 9
200
28
What is 3n - 17 = 67
200
116r -25 = 352
What is a band made a profit of $352 from a concert. The band sold 116 tickets and spent $25 on advertising. Write an equation for how much each ticket cost.
200
x + 5 ≤ 8
What is x ≤ 3
300
19m + 75
What is A fitness club membership costs $19 a month, with an initial enrollment fee of $75. Write an expression for the total cost.
300
10
What is 11 + p = 21
300
12
What is 7n - ( -16) = 100
300
12a + 3.35 + 8.75
.45
What is Yu buy 12 apples. Yu also buy a box of ceral that costs $3.35. The bill is $8.75. How much does each apple cost? Write an equation and solve
300
a > - 8
What is a + 5.7 > - 2.3
400
3b +12
What is $12 more than 3 times the number of dollars in the budget
400
-24
What is t/-3 = 8
400
15
What is x/3 + 11 =16
400
n/12 = 13
156 players
What is a youth soccer league recently held registration. The number of players was divided by 12 to form 13 teams. How many players registered? Write and solve an equation
400
h < 4
What is 4h < 16
500
p/2 -7
What is seven pages fewer than half the number of pages read last week.
500
-23.82
What is -17.32 = x + 6.5
500
-136
What is y/4.25 + 15 = -17
500
322b = 483
$1.50
What is The music boosters sell 322 musical buttons and raise $483 for the music department. How much does each button cost? Write and solve an equation.